Jdi na obsah Jdi na menu

Útek alebo zostať

17. 5. 2015

http://www.enzisblog.it/wp-content/uploads/2011/02/sedia_ikea_apJedna z najväčších pokušení ľudstva je vybudovať ideálny svet podľa ľudských predstáv. Niečo podobné nám predstavili v poslednom storočí komunisti či pred nimi nacisti. Ale nemýľme sa, aj samotní kresťania mali pokušenie ísť v podobným šľapajách. Vytvoriť ideálny svet. Nahliadnuc do dejín ľudstva niektoré boli len teoretické - napríklad utopické predstavy dané na papier a nikdy nerealizované Tomáša Móra; ale niektoré boli aspoň čiastočne realizované mocou a v mnohých prípadoch aj krviprelievaním. Silou politiky alebo nanútením spoločnosti vytvoriť svet podľa obrazu kresťanského myslenia. Možno si poviete: no nie je práve toto Božou vôľou? Vytvoriť Božie kráľovstvo na zemi? Skúsme sa znovu začítať do dnešného evanjelia a objaviť spôsob realizácie.

Po prosbe: “Svätý Otče, zachovaj ich vo svojom mene”, ktoré je vyjadrením jednoty medzi Otcom a Synom. Teda plnosti lásky a oddanosti. Ježiš si je vedomý svojho odchodu - blíži sa realizácia vykupiteľského diela, ktorého súčasťou je aj utrpenie a smrť. Pre učeníkov to znamená nenávisť zo strany sveta, v ktorom to tak chodí. Ľudia nenávidia pravú lásku a pravé dobro. Ešte aj ľudová skúsenosť to vyjadruje slovami: “za dobrotu na žobrotu”.
V tejto skúsenosti odmietnutia, Kristus prosí Otca: “Neprosím, aby si ich vzal zo sveta, ale aby si ich ochránil pred Zlým”. Teda nechce náš útek pred nepriateľom, ale prosí o ochranu. Aby učeníci pokračovali v plodnej a tvorčej práci. Nie na tvorbe nového sveta, izolovaného pred nebezpečenstvami zla, uzavretého a chráneného múrmi akéhosi geta. Ale, aby pokračovali v posväcovaní tohto hriešneho sveta svojou láskou, starostlivosťou a milosrdenstvom, posilňovaní Božou milosťou.

Je to poznanie nie k úteku z miesta, kde už “nedokážem žiť”. Istotne tých dôvodov k úteku z rodiny, práce, spoločnosti by sa našlo hodne. Niektoré by boli aj objektívne a niektoré subjektívne. Je to pozvanie ku svedectvu v tomto priestore. Boh každého z nás poslal do tej rodiny, do toho zamestnania, do toho spoločenstva, aby som tam vydal svedectvo. Zdroj sily pre realizáciu môžeme nájsť na dvoch miestach: jeho prítomnosť a posväcovanie v pravde (sviatosti, Božie Slovo, modlitba) ale aj spoločenstvo veriaci a jednota s nimi v láske (svätá omša a rôzne stretnutia, ktoré nám ponúka Cirkev; stačí si vybrať z jej bohatej ponuky).
Skúsme porozmýšľať, ako v tých jednoduchých každodenných úlohách, ktoré napĺňame sa môže prejaviť naša viera.

 

Jn 17,11b-19: Ježiš pozdvihol oči k nebu a modlil sa: „Svätý Otče, zachovaj ich vo svojom mene, ktoré si ty dal mne, aby boli jedno ako my. Kým som bol s nimi, ja som ich zachovával v tvojom mene, ktoré si mi dal. Ochránil som ich a nikto z nich sa nestratil, iba syn zatratenia, aby sa splnilo Písmo. Ale teraz idem k tebe a toto hovorím na svete, aby mali v sebe moju radosť – a úplnú. Dal som im tvoje slovo a svet ich znenávidel, lebo nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta. Neprosím, aby si ich vzal zo sveta, ale aby si ich ochránil pred Zlým. Nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta. Posväť ich pravdou; tvoje slovo je pravda. Ako si ty mňa poslal na svet, aj ja som ich poslal do sveta a pre nich sa ja sám posväcujem, aby boli aj oni posvätení v pravde.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 18. 5. 2015 10:00)

Nevidím východisko na Zemi:
- autoritárske systímy vedú k teroru a zneužívaniu moci - nielen nacistický, či socialistický, ale aj kreťanský - synov Zlého treba väzniť, trestať, niekedy i zabíjať a to nie je sú Božie cesty - Boh nám dal slobodu a teda aj slobodu zriecť sa ho a prijať otcovstvo Zlého
- na druhej strane zlu by sme sa mali brániť - ale len bez použitia násilia - je možné zopakovať metódu Gándiho?
- je možné z jednotlivcov a profesionálnych, či majetkovách skupín súčsnej rozbitej trhovej spoločnosti vyselektovať tých, ktorí by dokázali vytvoriť pre začiatok aspoň oponentúru tojto sveta, ktorý patrí Zlému?
- a je to vôpbec možné a dokonca i potrebné - nestačí skonštatovať, že každý z nás zodpovedá v prvom rade za seba a čiastočne za svojich najbližších, hlavne deti a ostatné vie ej našou vecou - kde sa kto zaradí - je to jeho problém - jeho slobodné rozhodnutie?!