Jdi na obsah Jdi na menu

Tieň stromu

14. 6. 2015

http://www.nonsprecare.it/wp-content/uploads/2014/07/favole-per-Slovenský význam slovíčka zlo pochádza zo staroslovanského koreňa, ktorý znamenal „krivý, pokrivený, odchyľujúci sa od správnej cesty“. Teda hovoríme o niečom, čo je škodlivé a záporné v živote človeka. Všetko to, čo protirečí blahu, čo ho narúša alebo ničí. Ide o protiklad dobra. Zlo je to, čo škodí – najmä to, čo škodí iným. Netreba veľmi dlho pozorovať, aby si človek všimol, že na strane zla je viac automatizmu ako na strane dobra. Zlo sa odohráva aj vtedy, keď si človek založí ruky a nič neurobí. Zlo nepotrebuje našu pomoc, stačí si úplne samo. Preto robiť zlo je úplne zbytočná činnosť, doslova ničotná. Naopak dobro očakáva ľudské zapojenie, aktívnosť. Čoho asi nikdy nie je dostatok. Ale je tomu naozaj tak?

Keď čítam Ježišove podobenstvá o Božom kráľovstve napĺňajú ma obrovskou nádejou. Totiž je v nich obraz, ktorý každého hriešnika musí povzbudiť. Božie kráľovstvo, ktoré v človeku a v jeho okolí rastie aj bez jeho prispenia. Ten obraz horčičného zrnka, ktoré keď je zasiate, samo od seba vzchádza a rastie. Stáva sa kríkom, ktorý prerastie všetky byliny a v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky. Teda Božie kráľovstvo, ktoré rastie v človeku i okolo neho. Ono síce predpokladá určitú malú otvorenosť pre prijatie, ale potom rastie samo a prekvitá, následne slúži a obdarúva. Aj keď jeho život je plný rozporuplností a rozptýlení, zrnko Božieho kráľovstva môže rásť, s malými dôkazmi jeho prítomnosti, ktoré sú často dôvodom ľudského prekvapenia a údivu.

Akosi sme si zvykli na utilitaristickú mentalitu dnešnej doby. Aj predvčerom som rozprával s jednou pani, ktorá sa mi posťažovala, že sa cíti neprospešná. Predstavu o dobrom živote viažeme na výkon, čiaročky vykonaných aktivít. Akosi je nám ťažko prijať, že už len naša prítomnosť môže byť jednou veľkou devízou pre akékoľvek spoločenstvo. Ako ten strom, na ktorom hniezdia vtáci a prináša tieň na poobedňajší odpočinok.
Vo svojej pastorácii som si uvedomil, ako len to, že ľudia prídu na nejaké slávenie, pripravenú akadémiu či podujatie, dokáže urobiť neskutočné veci. Entuziazmus pre prípravu ďalších. Nadšenie pre kvalitnejšie programy. Toto je Božie kráľovstvo, ktoré rastie, keď človek urobí to máličko pre jeho prijatie a otvorenosť. Ono následne prekvapuje postupným rastom a veľkosťou.

 

Mk 4,26-34: Ježiš povedal zástupom: „S Božím kráľovstvom je to tak, ako keď človek hodí semeno do zeme; či spí alebo vstáva, v noci či vo dne, semeno klíči a rastie a on ani o tom nevie. Zem sama od seba prináša úrodu: najprv steblo, potom klas a napokon plné zrno v klase. A keď úroda dozreje, hneď priloží kosák, lebo nastala žatva.“ A pokračoval: „K čomu prirovnáme Božie kráľovstvo alebo akým podobenstvom ho znázorníme? Je ako horčičné zrnko. Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi, ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre, takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky.“ V mnohých takýchto podobenstvách im hlásal slovo podľa toho, ako boli schopní počúvať. Bez podobenstva im ani nehovoril. Ale svojim učeníkom v súkromí všetko vysvetlil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 14. 6. 2015 10:49)

Pretože som pyšný, a nadhodnocujem sa, očakávam od seba veľké veci - a som sklamaný. Ale Boh ma pozná a poveruje ma malými úlohami, ktoré mám šancu zvládnuť - pomaly mu začínam byť za to vďačný. Veľmi dôležitá úloha spočíva v tom, že som tu - môžem niekomu pomôcť - niekto môže pomôcť mne - môžem sa pripojiť k dobru a dať dorý príklad, ale i k zlu (napríklad diskutovať príliš ostro, až arogantne ) a dať zlý - odstrašujúci príklad.