Jdi na obsah Jdi na menu

Oddych

9. 7. 2017

https://www.fondoassistenzaebenessere.it/wp-content/uploads/2015Leto už naplno prejavuje svoju tvár - horúčavy, nejaká tá silná poobedňajšia búrka, naplánované dovolenky, deti doma, väčšia záťaž pre starých rodičov… Každý z nás však dúfa, že prežije počas tých dvoch mesiacov aspoň pár krajších a pokojnejších dní - na horách, pri mori, v ďalekých mestách -, ktoré nám chýbajú počas roka. A prežije trochu oddychu od stresujúcich a zaťažujúcich dní každodennosti.

Čítania dnešnej nedele nám ponúkajú jeden návod, kde hľadať pokoj nie len počas prázdninových dni. Spôsob, ktorým každý môže odľahčiť ťažobu každodenných povinností. Ježišove slová: “Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním”, majú za cieľ jedno. Pozývajú každého počúvajúceho prijať pozvanie stať sa jeho učeníkom. Teda, vziať na seba jeho jarmo a učiť sa od neho.

Stať sa Ježišovým učeníkom (neustály návrat k zdroju života) otvára človeku oči, aby hľadel - slovami francúzskeho spisovateľa de Saint-Exupéryho - “…srdcom”. Pretože “to hlavné je očiam neviditeľné”. Ale pozor, srdce nie je len centrom emócií - je vyjadrením plnosti človeka (city, rozum, vôľa). Byť pri Kristovi znamená: všetko (celé moje ja) nasmerovať k jedinému cieľu - príjemné jarmo a ľahké bremeno - aby som našiel “odpočinok pre svoju dušu”.

 

Mt 11, 25-30: V tom čase Ježiš povedal: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým. Áno, Otče, tebe sa tak páčilo. Môj Otec mi odovzdal všetko. A nik nepozná Syna, iba Otec, ani Otca nepozná nik, iba Syn a ten, komu to Syn bude chcieť zjaviť. Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu. Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poznámka

(Stanislav, 12. 7. 2017 9:34)

To hlavné, je očiam neviditeľné - to je pravda, ale i problém, skúška - ide práve o to, do akej miery sa nám to podarí zvládnuť.