Jdi na obsah Jdi na menu

Dovolenka s Bohom

19. 7. 2015

http://www.marineve.it/wp-content/uploads/2014/03/53.jpg“Buď pokojný: toto všetko o sto rokov nebude mať žiadnu dôležitosť.” Tieto slová napísal pred dvesto rokmi americký filozof a básnik Ralf Waldo Emerson. Chcel nimi vyjadriť hlbokú múdrosť hľadiac na stresujúci život súčasníkov. Ešte viac ako oni, vieme veľmi dobre, čo znamená “život v strese”, ktorý nás neustále núti bežať dopredu. Paradoxom je, že mnohokrát nevieme ani dôvody tohto behu či neustálej námahy. Aby sme si aspoň trochu oddýchli, vymysleli sme si dovolenku alebo prázdniny. Pre Západného človeka sa dovolenka stala posvätným časom, za ktorý je ochotný zaplatiť akúkoľvek cenu. Nie je však ona len náhradou iného odmietnutého posvätného času?

V dnešnom evanjeliu Kristus pozýva svojich učeníkov: “Poďte vy sami do ústrania na pusté miesto a trochu si odpočiňte.” Toto pozvanie prichádza po tom, ako ich po dvoch posiela hlásať potrebu “robiť pokánie”. S nadšením a plní entuziazmu sa vracajú k nemu, rozprávajúc o skutkoch vykonaných prijatou mocou. A vtedy prichádza toto pozvanie k oddychu. Pozvanie k “dovolenke strávenej s Bohom”. Nie je to dovolenka na pobavenie, plná rôznych aktivít potešenia. Je to dovolenka strávená s Majstrom v tichu, na púšti, mimo diania s jediným cieľom - opravdivým oddychom. Asi nepotrebujeme veľmi vysvetľovať, aká je to dovolenka - opravdivé ticho modlitby.

Isté malé dievčatko mi odpovedalo na otázku: čo pre neho znamená modlitba? týmito slovami: “Keď sa hrajem a robím, čo mi mamka s ockom kážu, tak sa ponáhľam, že ani môj anjel strážny za mnou nestačí. A v modlitbe sa trochu zastavým, aby ma stihol dobehnúť.” Detská odpoveď plná pravdy. Totiž modlitba - oddych, ku ktorému nás pozýva Kristus - je znovu nájdenie harmónie medzi telom a dušou, medzi túžbami a realitou. Je to stretnutie s Kristom, ktorý neprináša ďalšie úlohy do života (ako to robia učitelia a predstavení), ale prináša oddych a načerpanie síl k naplneniu tých, ktoré nám život dennodenne prináša.

 

Mk 6,30-34: Apoštoli sa zišli k Ježišovi a porozprávali mu všetko, čo robili a učili. On im povedal: „Poďte vy sami do ústrania na pusté miesto a trochu si odpočiňte.“ Lebo stále prichádzalo a odchádzalo mnoho ľudí a nemali sa kedy ani najesť. Odišli teda loďou na pusté miesto do samoty. Ale videli ich odchádzať a mnohí sa dovtípili, kam. Pešo sa ta zbehli zo všetkých miest a predstihli ich. Keď vystúpil a videl veľký zástup, zľutoval sa nad nimi, lebo boli ako ovce bez pastiera. A začal ich učiť mnohým veciam.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 19. 7. 2015 9:05)

To je výborná myšlienka - ale "západný variant" dvolenky umožňuje viesť nekonečné diskusie o dovolenkových destináciách, nehovoriac o otvorenej alebo zakrytej prezentácii vysokej životnej úrovne.
Poznám Nemku, ktorá toho prešla na dovolenkách naozaj veľa - prinieslo jej to okrem iného (má 70 rokov na krku) vedomie a ľútosť nad tým, čo všetko už nenavštívi a neuvidí.