Jdi na obsah Jdi na menu

Pravý odpočinok

odpocinok.jpgNa Slovensku máme príslovie: "Veľká kopa väčšiu pýta". Ľudová múdrosť v ňom rozpoznala skutočnosť, že ľudskú túžbu po vlastnení nie je možné nasýtiť. Je len málo ľudí, ktorí v momente úspechu vedia povedať stop. Rozpoznať ten okamih, kedy si povedia mám dosť, teraz idem pracovať pre blaho iných a pre spoločnosť. Takáto chýbajúca zmena často prináša osobný bankrot...

Liturgia dnešnej nedele nám prináša správu o úspechu učeníkov. Po návrate z misijnej cesty, sa zhromažďujú okolo Ježiša a rozprávajú "mu všetko, čo robili a učili". Zdá sa, že v ich poslaní prežívajú veľké úspechy a radosť. V tom momente, Ježiš rozpoznáva chýbajúci dobrý odpočinok. Vyzýva ich: "Poďte vy sami do ústrania na pusté miesto a trochu si odpočiňte."

V čom spočíva pravý odpočinok, odísť "do ústrania"? Naša kultúra nám dáva dve odpovede. Prvou je rozptýlenie alebo zábava. Ona má zahnať únavu a napniť život akousi radosťou. Druhou je čas nečinnosti a dopriať si ticha a samoty. Ale spomeňme si na naše dovolenky naplnené aktivitami rozptýlením. Ako sme potrebovali ešte ďalších pár dní na zotavenie. Alebo ako krátko trval čas našej samoty a začali sme aspoň pozerať Facebook alebo chat, aby sme zahnali samotu. Evanjeliové rozprávanie ponúka inú odpoveď. Hovorí: Odišli teda loďou na pusté miesto do samoty. Ale videli ich odchádzať a mnohí sa dovtípili, kam." Ježiš vidí tento zástup a "zľutoval sa nad nimi". Ten, kto hľadá oddych, sa stáva citlivým na únavu druhých. A vo vzájomnom spoločenstve a zdieľaní znovu objavujú silu.
Skutočný odpočinok nespočíva v rozptýlení či samote, ale v pozornosti voči bratom a sestrám, s ktorými zdieľame spoločnú cestu životom. Veď kedy sa cítime unavený zo života? Keď sa cítime neprijatí, nemilovaní a stratení v samote. Naopak sme silní, keď nájdeme plnosť života v zdieľaní svojich radostí i trápení. Moment, ktorý nasýti dušu človeka. Človek úspechu, ktorý hľadí na druhého a zdieľa svoj život s ním.

 

Mk 6,30-34: Apoštoli sa zišli k Ježišovi a porozprávali mu všetko, čo robili a učili. On im povedal: „Poďte vy sami do ústrania na pusté miesto a trochu si odpočiňte.“ Lebo stále prichádzalo a odchádzalo mnoho ľudí a nemali sa kedy ani najesť. Odišli teda loďou na pusté miesto do samoty. Ale videli ich odchádzať a mnohí sa dovtípili, kam. Pešo sa ta zbehli zo všetkých miest a predstihli ich. Keď vystúpil a videl veľký zástup, zľutoval sa nad nimi, lebo boli ako ovce bez pastiera. A začal ich učiť mnohým veciam.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář