Jdi na obsah Jdi na menu

Bdieť v noci

30. 11. 2014

Tak už je to tu zas! Znovu sa začína od znova. Je to milosť alebo tragédia? Zaleží od človeka. Akokoľvek je to určitá možnosť. Možnosť pokračovať v začatom. Možnosť pokračovať v zbabranom. Možnosť začať od znovu. Možnosť prevrátiť život na ruby. Ktorú možnosť si vyberieme záleží na nás. Predtým, ako to urobíme, zastavme sa však pred jednou dôležitou otázkou: Prečo je noc dôležitá?

http://images2.corriereobjects.it/gallery/Esteri/2012/07_Luglio/Tento rok nás bude počas nedieľ sprevádzať Evanjelista Marek. Pripomenie nám Ježiša Krista, ktorý volá k životu. A začína dosť z ostra. Krátkym a jednoduchým Ježišovým podobenstvom, ktoré nenecháva spávať svet. Ježiš prichádza navštíviť tento svet: “či večer, či o polnoci, či za spevu kohúta alebo ráno”. Nepredvídateľným spôsobom v čase, kedy zvyčajne človek ešte spí, môžeme prežívať skúsenosť s ním.
Rabínska tradícia hovorí o štyroch nociach: 1. tá, v ktorej Boh stvoril svet; 2. tá, v ktorej Boh povolal Abraháma; 3. tá, v ktorej Boh vyslobodil Izraelský národ z Egypta; a 4. je tá, počas ktorej príde Mesiáš so svojou mocou. Teda noc predstavuje námahu, aktívnosť a rozhodnutie. Nie je to oddych, ale určité napätie medzi svetom viditeľným a neviditeľným, svetom materiálnym a duchovným, svetom vonkajším a vnútorným. Noc je objavenie sveta modlitby, rozhovoru s Bohom.

Aj my môžeme prežívať prvú noc: objaviť krásu stvorenia - prírody i samotného človeka. Rozžiariť noc stvorenia znamená odhaliť veľkosť Božieho diela, ktoré očakáva vykúpenie. Ktorou svojím rastom chváli Boha, svojho Stvoriteľa. Prechádzajúc sa lesom, obdivujúc veveričky v parku, počúvajúc spev vtákov nad hlavou, obávajúc sa či spoza stromu nevybehne divá zver. Oplatí sa prebdieť takúto noc? Alebo to všetko prespím?
Môžme prežívať tajomstvo druhej noci: stretnúť Boha, ako ho stretol Abrahám, keď ho volá. Vstúpiť do svojho vnútra a tým vykročiť na cestu spoznania seba samého. Aj nám Boh hovorí slová: “leck leckà”, ktoré naša Biblia prekladá ako “oddíď zo svojej krajiny”. Lepší preklad by asi bol: “choď do seba” alebo “choď k tvojej výhode”. A Abrahám vstupuje do seba, aby sa pýtal na to, čím sa stal. Odhalí svoje limity ale aj nesmiernu Božiu starostlivosť. Bojíme sa tejto noci? Radšej zavriem oči, aby som rýchlo zaspal? Alebo konečne odhalím svoju veľkosť pred Bohom?
Tretia noc je ešte väčšia výzva. Totiž vyvrcholí Zmluvou. V tretej noci môžeme prežiť, ako Izraelský národ, svoje oslobodenie v obrátení. Odhaliť, že nie sme obeťami nášho strachu, našej nedôslednosti či nedokonalosti. Ako Izrael, kráčajúc púštnou cestou, ktorá nás privádza k nášmu Vrchu zmluvy medzi nami a Bohom. Zaspať znamená nechať bokom podpis jednoznačne výhodnej zmluvy, ktorá zaručuje
Pričom nás čaká ešte štvrtá noc. Noc stretnutia s Mesiášom - Spasiteľom. Je to noc, ktorá nás tiež nechce nechať zaspať. Paradoxne noc, ktorá nás chce prebudiť zo svojo snenia k životu. Prebudiť sa zo svojho: “…ako by to bolo, keby…? Boh sa už narodil vo svete, ale ešte sa nemusel narodiť v našich srdciach. Boh už prišiel na svet, ale ešte nemusel vstúpiť do môjho srdca. Človek nemusí veľa toho urobiť, stačí ak: nenechá sa uspať každodennými starosťami a učičíkať dominantný hlasom sveta ľahostajnosti.

Oplatí sa bdieť?

 

Mk 13,33-37: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Majte sa na pozore, bdejte, lebo neviete, kedy príde ten čas. Je to tak, ako keď človek odcestuje: opustil svoj dom, svojim sluhom odovzdal moc, každému určil prácu a vrátnikovi prikázal bdieť. Bdejte teda, lebo neviete, kedy príde pán domu: či večer, či o polnoci, či za spevu kohúta alebo ráno. Aby vás nenašiel spať, keď príde nečakane! A čo hovorím vám, hovorím všetkým: Bdejte!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář