Jdi na obsah Jdi na menu

Začať snívať

27. 11. 2016

img_5340.jpgČasto sa pozastavím nad skúsenosťou, ktorú som počul viackrát od jedného jedného kňaza: Bohatý človek nie je ten, ktorý má veľa peňazí. Bohatý človek je ten, ktorý má čas." Koľkokrát do dňa vyjadríme skúsenosť chýbajúceho času: meškám; ešte musím; nestíham; nemám čas na... Koľkokrát lamentujeme nad tým, že nemalme dostatok času, aby sme uspokojili všetky naše túžby. Tak sme nútení vybrať si tie najsilnejšie, najbližšie, ktorých sa môžeme dotknúť (možno aj najľahšie na doshiahnutie).

V dnešnom evanjeliu Ježiš sa dotýka aj tohto aspektu každodenného zivota človeka. Ale nemá záujem odsúdiť túto starostlivosť o základné potreby človeka. Jeho záujmom je pripomenúť nášmu srdcu, že v každodennom rytme, do ktorého sme ponorení môže spôsobiť, že naše oči srdca nemusia uchopiť prítomný okamih. Pozývam nás zobudiť sa zo nebezpečného sna, ktorí nám zabrániť vidieť zázraky každodenného života. Preto tento nutný výkrik: “Bdejte”.

Obrazom Noeho nám pripomína, ako jednoducho sa nechávame uspať, keď všetky svoje energie vkladá do svetských projektov. Keď žijeme príliš opantaní príležitosťami, príliš spojení s našimi emóciami, zabúdajúc skutočnosť, že život má hlbší zmysel. Život nie je potrebné iba prežiť ale aj uchytiť.
Advent je vhodný čas, aby sme sa vrátili väčším víziám nášho života. Začali vnímať náš svet, v ktorim môžeme žiť tento náš sen. Sen, ktorý ak je živený Božím slovom, nie je obyčajnou nostalgiou alebo ilúziou. Je to projekt živený Božou prozreteľnosťou, ktorý sa odhráva v našich konkrétnych dejinách. Skúsme v tomto duchu prežívať tento čas adventu.

 

Mt 24,37-44: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ako bolo za dní Noema, tak bude aj pri príchode Syna človeka. Ako v dňoch pred potopou ľudia jedli a pili, ženili sa a vydávali až do toho dňa, keď Noe vošiel do korába, a nič nezbadali, až prišla potopa a zmietla všetkých, tak bude aj pri príchode Syna človeka. Vtedy budú na poli dvaja: jeden bude vzatý, druhý sa ponechá. Dve budú mlieť na mlyne: jedna bude vzatá, druhá sa ponechá. Bdejte teda, lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán. Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú nočnú hodinu príde zlodej, veruže by bdel a nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Preto aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej neviete.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 29. 11. 2016 8:50)

Ako ateista som žil ako celkom milé, dobré zvieratko. Otázkam v klasickej ruskej literatúre: Ako žiť, čo robiť som nerozumel.
(Aj) na základe tohoto zamyslenia vidím, že ako kresťan som sa ďaleko nedostal.
Na tie isté otázky nemám odpovede, nanajvýš ich pociťujem vo svojom pokročilom veku ako príslovečné "chytanie býka, či koňa za chvost".
Preto je potrebné venovať sa mládeži, aby na staré kolená nemusela hľadať odpovede na najdôležitejšie otázky, ktoré mala mať aspoň čiastočne zodpovedané už za mladi.
Teraz už zostáva len nádej, že "lepšie neskoro ako nikdy", nádej v Božie milosrdenstvo, ktoré nakoniec potrebuje každý.

Re: Komentár

(Dominik, 29. 11. 2016 21:13)

Asi najlepší začiatok, ktorý neustále pripomína pápež František... :-)