Jdi na obsah Jdi na menu

Bdejte a modlite sa

2. 12. 2018

pripraveny.jpgVčera mi jeden priateľ napísal svoj pohľad na udalosti vo svete, pričom začal týmito slovami: "moja reakcia Ťa možno prekvapí a určite nepoteší”. Môžem povedať, že ma ani neprekvapila a ani neubrala z vnútornej radosti. Neprekvapujú ma opačné názory, ale skutky druhých. A nerobia ma smutným myšlienky iných, ale ich stav a ich smútok.

Dnešné evanjelium nám predstavuje Ježiša ako obnovovateľa nádejí ľudí, ktorí sú poznamenaní pocitmi úzkosti, strachu i bázne. Povzbudzuje svojich učeníkov, aby v momente, keď "národy budú plné úzkosti a zmätku” a “ľudia budú zmierať od strachu a očakávania”, oni sa vzpriamili a zodvihli hlavu. Pretože vtedy sa priblíži moment ich vykúpenia. Podmienkou je, pripomína Ježiš, aby ich srdcia "neoťaželi obžerstvom, opilstvom a starosťami o tento život”.

Vstupujeme do krátkeho, ale o to dôležitejšieho času, pre každého kresťana. Advent je priestorom, v ktorom sme vyzvaní k tomu, aby sme obnovili svoje očakávanie Pána. Jeho príchod má za úlohu, náš život, naše túžby a skutky, naše radosti a nádeje, naše slová i rozhodnutia, voviesť do Božieho plánu. Preto tá výzva: "bdejte celý čas a modlite sa”, ktorá nás vystríha pred nebezpečným zvykom upadnutia do smútku, keď veci nejdú podľa nášho plánu. Preto vás chcem pozvať k tomu, aby sme prežili Advent ako čas rozdúchania čnosti nádeje v našom živote.

 

Lk 21,25-28.34-36: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Budú znamenia na slnku a mesiaci i na hviezdach a na zemi budú národy plné úzkosti a zmätku z hukotu mora a vlnobitia. Ľudia budú zmierať od strachu a očakávania toho, čo príde na svet, lebo nebeské mocnosti sa budú chvieť. Vtedy uvidia Syna človeka prichádzať v oblaku s mocou a veľkou slávou. Keď sa to začne diať, vzpriamte sa, zodvihnite hlavu, lebo sa blíži vaše vykúpenie. Dávajte si pozor, aby vaše srdcia neoťaželi obžerstvom, opilstvom a starosťami o tento život, aby vás onen deň neprekvapil. Lebo príde ako osídlo na všetkých, čo bývajú na povrchu celej zeme. Preto bdejte celý čas a modlite sa, aby ste mohli uniknúť všetkému tomu, čo má prísť, a postaviť sa pred Syna človeka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář