Jdi na obsah Jdi na menu

Život naplno

22. 2. 2015

http://www.frasiaforismi.com/wp-content/uploads/2013/06/STRAVAGADobrí rodičia vedia, že na niektorých hodnotách treba trvať stále, treba ich pripomínať a opakovať, aj keď sa môžu stať otrepanými platňami pred svojimi deťmi. Ale ako sa hovorí: “Opakovanie je Matka múdrosti”. Prostredníctvo tohto opakovania pripomínajú podstatné aspekty dobrého správania sa v živote.

Neubehli ešte ani dva mesiace od Nového roku a už tretí krát sa stretávame s tým istým úryvkom z evanjelia podľa Marka. Ide o veľmi krátky ale na druhej strane veľmi výstižný úryvok pre súčasnú dobu. Predstavuje nám tri dôležité impulzy, nad ktorými je hodné sa pozastaviť:

  1. Začiatok - kde sa to všetko začína? kde začína dobrodružstvo s Bohom? Evanjelium hovorí: “Duch hnal Ježiša na púšť.” Počiatok spočíva v “nechať sa viesť” alebo dokonca “hnať”. Je potrebné si uvedomiť, že to nie cesta na slepo. Nejedná sa o bezcieľne túlanie sa mestom ako bezdomovec. Ide skôr o kráčanie mestom ako turista, ktorý chce objaviť niečo nové, ale chce aj porozumieť priestoru, na ktorom sa nachádza. Turista, ktorý si najmä domáceho človeka, aby ho priviedol aj tam, kde by sa ináč nedostal. Nie preto, že ide o nezaujímavé miesto, ale preto, že o tom mieste neviete.
  2. Žiť prítomný okamih - evanjelium je jasné a naliehavé: “Naplnil sa čas.” Toto je správny moment preto, aby som sa nechal viesť Duchom. Je to pripomenutie Knihy Kazateľ: “Všetko má svoj čas a svoju chvíľu každé úsilie pod nebom.” Pre nás kresťanov je toto ten správny čas, správny deň či správna hodina prežívať Božiu prítomnosť. Od tohto momentu závisí naša večnosť. Toto je okamih, ktorý podmieňuje našu eschatologickú budúcnosť.
  3. Uveriť v prisľúbenia dané Bohom - ony sú totiž neodvolateľné. Evanjelium pripomína: “Priblížilo sa Božie kráľovstvo”. Boh je verný svojim prisľúbeniam, ktoré dal človeku. To, čo je ťažké pochopiť postmodernému človeku. Chceme všetko dnes a zaraz. Totiž zajtra o to všetko môžme prísť. Síce múdri rodičia naučia svoje deti: “dnes na sebe makaj, zajtra z toho budeš mať osoh”. Ale oni veľmi rýcho prídu na to, že dnes platí: “dnes makaj a zajtra ti to štát zdaní alebo zhabe”. Ale nemýľme sa, lebo v duchovnej sfére to stále zostáva platné. Preto kresťan si nenecháva zobrať tú vzácnu teologálnu čnosť Nádeje, vediac, že Boh zostáva verný svojim prisľúbenia.

Tieto tri pozvania nie sú vôbec ďaleko od troch rozmerov pôstneho obdobia:

  1. Modlitba ako čas počúvania - nechať sa viesť Duchom.
  2. Almužna ako čas darovania niečoho, čo mi patrí - žiť prítomný okamih.
  3. Pôst ako seba zapretie alebo svojich telesných chúťok - uveriť v prisľúbenia dané Bohom.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 23. 2. 2015 15:54)

Niekedy sa mi zdá výrok z Kazateľa úplne jasný: Všetko más svoj čas, a svoju chvíľu každé úsilie pod nebom - cudzím by som vedel okamžite radiť.
Ale kto poradí mne?
Jedinou útechou je mi bedákanie sv. Pavla, och ja nešťastný robím to, čo nechcem,a ktomu ja ešte môžem pridať, robím v podstate to, čo chcem, ale mám silné pochybnosti tom, či je to ozaj dobré pre spásu mojej duše.