Jdi na obsah Jdi na menu

Smerom k záhrade

14. 2. 2016

http://luciolucentini.scrivere.info/index.php?poesia=178118&t=IlAk sa vyberiete na nejakú cestu, prvé čo si zadefinujete itinerár tohto dobrodružstva. Teda: štartovací bod, cieľový bod a jednotlivý priebeh. Aj keď človek môže byť slobodného a otvoreného ducha a pripravený prijať neočakávané zmeny na tejto ceste, predsa sa očakáva jasný cieľ samotnej cesty. Aj preto, aby si vedel zvoliť ten správny štartovací bod. Popolcovou stredou sme nastúpili na cestu Veľkého pôstu. Cesta, ktorá sa začína na púšti a končí v záhrade. Začína sa na púšti pokušenia a končí s Mariinou otázkou v záhrade.

Ježiš začína tam, kde človek zlyhal. Tak, ako človek bol pokúšaný v Rajskej záhrade, aj Ježiš je pokúšaný Diablom. Adam s Evou odmietajú Boží príkaz v predstave získať život svojimi vlastnými rukami a vlastnými ústami. Chceli si privlastniť Eden a premenili ho svojim hriechom na púšť námahy a Božej vzdialenosti. Ježiš zveruje svoj život, ktorý má vo svojich rukách, do Otcovej vôli. Teda túto púšť svojou oddanosťou premieňa na záhradu, v ktorej je predstavený ako záhradník, ktorý je vždy starostlivo prítomný. Skúsme prežiť tento pôstny čas, ako nešu púť z púšte k plnosti krásy záhrady.

 

Lk 4,1-13: Ježiš sa vrátil od Jordánu plný Ducha Svätého. Duch ho vodil štyridsať dní po púšti a diabol ho pokúšal. V tých dňoch nič nejedol. A keď sa skončili, vyhladol. Tu mu diabol povedal: „Ak si Boží Syn, povedz tomuto kameňu, aby sa stal chlebom.“ Ježiš mu odvetil: „Napísané je: ‚Nielen z chleba žije človek.‘“ Potom ho diabol vyzdvihol, v jedinom okamihu mu ukázal všetky kráľovstvá sveta a vravel mu: „Dám ti všetku ich moc a slávu, lebo som ju dostal a dám ju, komu chcem. Ak sa mi teda budeš klaňať, všetka bude tvoja.“ Ježiš mu povedal: „Je napísané: ‚Pánovi, svojmu Bohu, sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť.‘“ Potom ho zaviedol do Jeruzalema, postavil ho na vrchol chrámu a povedal mu: „Ak si Boží Syn, vrhni sa stadeto dolu, veď je napísané: ‚Svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa chránili,‘ a ‚vezmú ťa na ruky, aby si si neuderil nohu o kameň.‘“ Ježiš mu odvetil: „Je povedané: ‚Nebudeš pokúšať Pána, svojho Boha.‘“ Keď diabol skončil všetko pokúšanie, na čas od neho odišiel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 16. 2. 2016 8:34)

Problém súčasnej doby spočíva v tom, že počet lákadiel tohto sveta a ich sila, to všetko stúplo natoľko, že diabol sa už ani nemusí namáhať - a to som ešte nespomenul reklamu.
Úspešne odolať obrovskej ponuke pôžitkov možno jedine s Božou pomocou.