Jdi na obsah Jdi na menu

Sedembolestná

15. 9. 2014

Trochu ma prekvapilo, keď som zistil, že v Taliansku neslávia dnešný deň ako sviatok alebo slávnosť, ale len ako spomienku. Spomienku na Pannu Máriu Sedembolestnú. Teším sa, že my na Slovensku ju máme ako Patrónku a Matku nášho národa. A dokonca ako štátny sviatok.

Ale poďme k zamysleniu: Ako by sme sa cítili, keby k nám prišiel nejaký vzácny človek a poprial by nám nejaké na prvý pohľad nepríjemné a ťažké skutočnosti na prekonanie? My sme si zvykli, že prianie má odzrkadľovať niečo príjemné, pohodlné a poľahky prežité. Pekný deň, veľa lásky, veľa peňazí, dobré zdravie, dobrých ľudí okolo. Bolo by nám nepríjemné, keby nám niekto prial: Upršaný deň, málo lásky, málo peňazí, málo zdravia, málo dobrých ľudí okolo… Možno by to aj myslel v dobrom, napr. Upršaný deň, pretože poľnohospodári potrebujú dážď; málo lásky, aby sme my boli jej darcom; málo peňazí, pretože kazia charakter človeka; málo zdravia, aby sme si viac uvedomili dar života; málo dobrých ľudí, aby sme pri nich nespohodlneli…

http://www.artesmagazine.com/2012/03/the-pieta-universal-and-ren

A teraz si predstavme, ako sa asi cítila Panna Mária, ktorá pri vstupe do chrámu počuje od Simeona tieto slová: “On je ustanovený na pád a na povstanie pre mnohých v Izraeli a na znamenie, ktorému budú odporovať, – a tvoju vlastnú dušu prenikne meč –, aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc.” Bolo to prianie, ktoré by nazlostilo nejednu matku. Ale súčasne prianie nádeje pre mnohých. Pretože jeho naplnenie prináša neskutočné dobro pre hriešnika. 

A v tom spočíva paradox života: skutočnosti, ktoré sa na prvý pohľad zdajú super, sa stávajú prázdnymi, dokonca zlom. A skutočnosti, ktoré sú na prvý pohľad negatívne a nepríjemné sa stávajú neskutočným dobro pre človeka. Preto sa pozerajme na svoj život očami neba a nájdeme v každej situácii istý dar pre nás.

Lk 2,33-35: Ježišov otec a matka divili sa tomu, čo sa o ňom hovorilo. Simeon ich požehnal a Márii, jeho matke, povedal: „On je ustanovený na pád a na povstanie pre mnohých v Izraeli a na znamenie, ktorému budú odporovať, – a tvoju vlastnú dušu prenikne meč –, aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Naše najťažšie kríže: my sami a naša najbližšia rodina (esej)

(matulay, 15. 9. 2014 14:08)

k tomu meneniu dobra na zlo Bohom: niečo podobné prednesiem na Sáre (29.9. KE)
Proroctvo Simeona bola veľká vec, ale my nevieme ani v drobnostiach ako to skončí - udalosti principiálne nie sú ani dobré ani zlé - toto znamienko im dávame len my sami - a od Boha závisí, či sa veľké mínus nezmení na ešte väčšie plus, alebo aj naopak.