Jdi na obsah Jdi na menu

Pretože som dobrý?

21. 9. 2014

Keď som bol v Izraeli s ďalšími deviatimi kňazmi, často sme prechádzali cestou z Betlehema do Jeruzalema popri hrobe Ráchel, kde nás zastavovali kvôli kontrole. Blízko tohto miesta sme videli stále postávať mužov pri ceste. Jeden z nás poznamenal: “Sú ako naši cigáni, ktorí postávajú pri plote a často nič nerobia.” Hneď nám bolo vysvetlené, že to nie je celkom tak: “Postávajú a čakajú. Jeruzalemčania prídu ich vyzdvihnúť a ponúknu im na ten deň prácu.”

http://www.gemerland.sk/wp-content/uploads/2011/01/romovia1.jpg

Presne to, čo sme počuli v dnešnom podobenstve o vinici. Hospodár prechádzajúc námestím v rôznych hodinách najíma postávajúcich robotníkov. Zo slov Ježiša môžeme vybadať, že nejde o lenivých robotníkov, ale tých ktorých ešte doteraz nikto nenajal. Teda pripravených pracovať. Hneď ako dostali pozvanie, chytajú sa práce.
Do tohto momentu je všetko ako má byť. Až keď príde moment odmeňovania za vykonanú prácu nastáva problém. Hospodár chce dať každému rovnako, tak ako bolo dohodnuté: denár, cena celodennej práce a hodnota, ktorú potrebovala rodina na živobytie. Pre nás, ktorí sme zvyknutí hodnotiť svoju prácu sa nám tiež môže zdať nespravodlivé rozhodnutie hospodára. On však vysvetľuje veľmi dobre, prečo tak koná. Chce byť dobrotivý aj voči tomu poslednému.

Ale zároveň odpovedá na otázku: Odkiaľ pochádza toto šomranie a nespokojnosť pracovníkov? Nazýva to jasne slovom: ZÁVISŤ! Slovami samotného hospodára: “Či na mňa zazeráš, pretože som dobrý?”
Závistlivý človek pozerá len na svoj vlastný zisk. Takýto človek nemá radosť z dobrosrdečnosti hospodára, pretože ho jeho osoba a ani vlastní spolupracovníci vôbec nezaujímajú. Hľadí len na vlastný zisk alebo vlastná strata. Vzťah medzi ním a hospodárom je pracovným vzťahom. A on je ten, ktorý má dať mzdu bez toho aby ho oklamal.

Takto vidíme, ako Boh hľadí na človeka. Nechce aby sa vzťah medzi ním a človekom stal pracovným vzťahom. Chce vykoreniť z človeka túžbu merať svoj vzťah voči Božiemu kráľovstvu. Všetci ľudia sme na tom istom, pretože všetci sme zhrešili. A Boh nás volá v rôznych situáciách pracovať na diele Božieho kráľovstva.
Preto skúsme hľadieť na veľkosť Božej dôvery voči nám slabým hriešnikom, keď nám zveruje prácu; ale aj na veľkosť Božej štedrosti, ktorú si často nezaslúžime svojou prácou. Teda hľadieť na Boha a nie na seba.

 

Mt 20,1-16: Ježiš povedal učeníkom toto podobenstvo: „Nebeské kráľovstvo sa podobá hospodárovi, ktorý vyšiel skoro ráno najať robotníkov do svojej vinice. Zjednal sa s robotníkmi na denári za deň a poslal ich do svojej vinice. Keď vyšiel okolo deviatej hodiny, videl iných, ako stoja záhaľčivo na námestí. I povedal im: ‚Choďte aj vy do mojej vinice a dám vám, čo bude spravodlivé.‘ A oni šli. Vyšiel znova okolo dvanástej aj okolo tretej hodiny popoludní a urobil podobne. Keď vyšiel okolo piatej popoludní a našiel iných postávať, povedal im: ‚Čo tu nečinne stojíte celý deň?‘ Vraveli mu: ‚Nik nás nenajal.‘ Povedal im: ‚Choďte aj vy do mojej vinice!‘ Keď sa zvečerilo, povedal pán vinice svojmu správcovi: ‚Zavolaj robotníkov a vyplať im mzdu, počnúc poslednými až po prvých!‘ Tak prišli tí, čo nastúpili okolo piatej hodiny popoludní, a každý dostal denár. Keď prišli tí prví, mysleli si, že dostanú viac. Ale aj oni dostali po denári. Vzali ho a šomrali na hospodára: ‚Títo poslední pracovali jedinú hodinu, a ty si ich postavil na roveň nám, čo sme znášali bremeno dňa a horúčosť.‘ Ale on jednému z nich odpovedal: ‚Priateľu, nekrivdím ti. Nezjednal si sa so mnou za denár? Vezmi, čo je tvoje a choď! Ja chcem aj tomuto poslednému dať toľko, koľko tebe. Alebo nesmiem so svojím robiť, čo chcem? Či na mňa zazeráš preto, že som dobrý?‘ Tak budú poslední prvými a prví poslednými.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ja som to pochopil inak

(Matulay, 22. 9. 2014 9:14)

Túto časť textu sv. písma som dlho nemohol stráviť, potom ma napadlo:
- nie je to ani o práci, ani o zásluhách ani o spravodlivom odmeňovaní robotníkov
- je to o tom, že Pán spasí aj duše tých, ktorí na jeho vinohrade robili len veľmi málo - lebo je dobrý a lebo to chce,
- je to aj o tom, že spása je nezaslúžená, nemožno si ju odpracovať
- a je to aj o tom, že tí "dlhodobí" kresťania, ktorí zazerajú na konvertitov posudzujú - čiže túto skúšku neurobili - Pán je vľký kombinátor a vždy rieši viac vecí naraz.