Jdi na obsah Jdi na menu

Sila dejín

http://img.freedisc.pl/photo/618566/7/3/zbrodnie-namietnosci-e06"Kde bol Boh, keď sa toto všetko stalo? Ako sa Boh môže na to pozerať? Je Boh naozaj ochranca a obhajca svojich vyvolených?”, sú často kladené otázky, ktoré mnohokrát zostávajú nezodpovedané. Možno síce hovoriť o ľudskej slobode, ktorá sa rozhodla konať zlo. Je možné hovoriť o prírodných pohromách, ktoré človek nevie ovládať. Tiež je možné hovoriť o dráme ľudskej nenávisti a nezodpovednosti, ktorá bude nestále prinášať mnohým nevinným slzy. Ale otázka zostane stále nezodpovedaná.

Ani sám Ježiš neodpovedá priamo na otázku, ktorá je v pozadí rozprávania o “Galilejčanoch, ktorých krv Pilát zmiešal s krvou ich obetí”. Totiž nie všetky otázky si zaslúžia odpoveď alebo dokonca majú odpoveď. Zvlášť keď stojíme pred tajomstvom zla a utrpenie, a my sa snažíme hľadať dôvody a kauzy. Vtedy sa zdá, akoby Boh namiesto toho, aby odhalil pravdu o tomto tajomstve, mlčí. Históriu človek nevieme zmeniť. Ale, ako nám to vysvetľuje sám Kristus v dnešnom evanjeliu, dokážeme interpretovať. Pozýva počúvajúceho a hľadiaceho učeníka, aby nehľadel na históriu ako na čiernu kroniku, ale ako na prorockú výzvu: “…ak nebudete robiť pokánie, všetci zahyniete podobne.”

K tomu je však potrebné, aby sa človek dotkol týchto dejín. Nebol len striedmym štatistom a čitateľom čiernej kroniky. Uchopiac pozvanie samotného Krista - o ktorom vo Veľkonočnej vigílii budeme počuť, že “On je počiatok a koniec, Alfa i Omega, Pán času i večnosti” - našiel v nich cestu, ktorá prináša spásu. Na tejto ceste, ešte aj vtedy, keď sa zdá, že Boh je vzdialený, v skutočnosti nikdy nenechá človeka samotného bez pomoci. Trpezlivo čaká, obrába a umožňuje rast.

 

Lk 13,1-9: Niektorí z tých, čo tam boli v tom čase, rozprávali Ježišovi o Galilejčanoch, ktorých krv Pilát zmiešal s krvou ich obetí. On im povedal: „Myslíte si, že títo Galilejčania boli väčší hriešnici ako ostatní Galilejčania, keď tak trpeli? Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci podobne zahyniete. Alebo si myslíte, že tí osemnásti, čo na nich padla veža v Siloe a zabila ich, boli väčší vinníci ako ostatní obyvatelia Jeruzalema? Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci zahyniete podobne.“ A povedal toto podobenstvo: „Ktosi mal vo vinici zasadený figovník a prišiel hľadať na ňom ovocie, ale nenašiel. Preto povedal vinohradníkovi: ‚Pozri, už tri roky chodím hľadať ovocie na tomto figovníku, a nič nenachádzam. Vytni ho! Načo ešte aj zem vyčerpáva?‘ On mu odvetil: ‚Pane, nechaj ho ešte tento rok. Okopem ho a pohnojím. Možno nabudúce prinesie ovocie. Ak nie, potom ho vytneš.‘“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář