Jdi na obsah Jdi na menu

Temnota

4. 1. 2015

http://www.fotocommunity.it/pc/pc/display/23333405Vychovávatelia a rodičia vedia veľmi dobre, ako je dôležité vo výchove a formácii viackrát zopakovať podstatné skutočnosti. Niekedy sa stávajú takými otrepanými platňami. Zopakovaným si pripomína východzí bod. Vy, ktorí sledujete liturgické čítania každý deň, ste si mohli všimnúť, že dnes je to už po tretíkrát, čo nám naši liturgisti počas 11 dní Vianoc predložili Jánov Prológ. Možno si to dobre nespočítali alebo nám chcú poukázať na dôležitosť týchto slov. Už som sa tu pozastavil nad skutočnosťou Slova a Svetla, dnes by som sa chcel pozastaviť nad tmou a ožiarením temnoty.

Severoírsky poviedkár Brian Moore jednu zo svojich poviedok začína slovami: “Na počiatku bolo slovo a to slovo bolo NIE.” Týmito slovami vyjadril podstatu temnoty. Pre vytvorenie priestoru s nedostatkom svetla je vždy negatívne rozhodnutie pre prijatie svetla. Alebo ešte lepšie NIE pre skutočnosť, ktorá prináša alebo spôsobuje svetlo. Realita, ktorá je nosičom svetla. Pre nás kresťanov má byť práve Cirkev nosičom Svetla - Krista. Preto je dôležitá otázka pre nás - Cirkev sme nositeľmi Krista? Kladiem si túto otázku pri počúvaní mnohých názorov na toto spoločenstvo. Iste aj vy ste počuli mnohé podobné názory, ako tieto: nepotrebujem Cirkev; to, čo Cirkev hlása pre mňa je veľmi frivolné alebo veľmi radikálne - pre niektorých príliš liberálna a pre iných prísna; chodím do kostola, ale len pre uspokojenie rodičov, pričom sa cítim pokrytecká; som znechutený počúvať o ideáloch v Cirkvi a potom vidieť opak v reály…

Už Ján pred 2000 rokmi premeditoval túto skutočnosť: “Svetlo vo tmách svieti, a tmy ho neprijali”. To, čo veľmi dobre poznáme. Stačí si zapnúť televíziu, pozrieť na internet, a hneď vidíme realitu odmietnutia Svetla Božej lásky. Ale položme si otázku: Čo s tým? Iste môžeme prijať pozíciu pštrosa alebo sa indentifikovať s ďalšími troma pozíciami:

  1. konzervatívna pozícia - spočíva v kontinuálnej argumentácii a presviedčaní, opakovaní dôležitosti účasti na sviatostiach, neustálom radení ako konať a ako sa slušne správať. Táto dobre mienená reakcia má však jeden nedostatok: neberie v úvahu zmeny v spoločnosti. Chýba vžívanie sa do situácie moderného človeka, ktorý má inú štartovaciu čiaru.
  2. liberálna reakcia - pochádza od človeka, ktorý nechce byť represívny a vnucujúci sa. Chce načúvať človeku a poznať nové spôsoby myslenia a života ľudí. Ale tiež stroskotá, pretože mu potom chýba rozhodnosť. Neurobí krok dopredu - od načúvania ku hovoreniu. Tak sa stotožnil s tolerantnosťou a empatiou, že nie je schopný zaujať postoj. Takto empatia tohto človeka nie je autentická.
  3. radikálna reakcia - vychádza z poznania, že nestačí len dobre mienená rada alebo načúvanie druhému. Je založená na evanjeliovom projekte: svedectva, prijatia a obrátenia. Svedectva nie len osobného, ale aj spoločenstva. Svedectvo spoločného života prijatia a obohatenia - v rodine, farnosti, Cirkvi, obci či meste. Táto autorita vlastnej skúsenosti privádza k odhaleniu svetla. Zároveň toto svedectvo najlepšie pomáha k zrelému obráteniu.

Teda otázka znie pre každého z nás: Aký postoj zaujmeme, aby sme sa ako Cirkev stali prostriedkom alebo nosičom svetla?

 

Jn 1,1-5.9-14: Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. Ono bolo na počiatku u Boha. Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo. V ňom bol život a život bol svetlom ľudí. A svetlo vo tmách svieti, a tmy ho neprijali. Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal. Prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali. Ale tým, ktorí ho prijali, dal moc stať sa Božími deťmi: tým, čo uverili v jeho meno, čo sa nenarodili ani z krvi, ani z vôle tela, ani z vôle muža, ale z Boha. A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář