Jdi na obsah Jdi na menu

Okraj cesty

25. 10. 2015

http://www.iltimone.org/32410,News.htmlSynoda o rodine v Ríme sa skončila a môžu začať komentáre - prepáčte už začali. Neverím, že niektorí z týchto “rýchlych” komentátorov, ktorí už stihli skomentovať závery, dokázali aj prečítať 94 bodov (i modlitbu) Záverečnej správy zo synody (ja som nestihol). Rýchlo nájsť bodíky, ktoré hovoria o tom: či nakoniec povolili rozvedeným prijímať, a ako to bude s homosexuálmi v Cirkvi. A hneď napísať slová sklamania - konzervatívne a liberálne hodnotenie. Povedal by som: naša ideologická predstava o Cirkvi sa nezaprie. Priam ideálne to vysvetľuje dnešné evanjelium.

Opustiac Jericho, Ježiš so svojimi učeníkmi (a aj spolu so zástupmi, asi pútnici) nastupuje na posledný úsek na ceste do Jeruzalema. Jeho výstup (asi 1000 výškových metrov na 35 kilometroch) je poznačený dvoma udalosťami: 1. predchádzajúcou žiadosťou dvoch Zebedejových synov a zazlievaním ostatných desiatich apoštolov; 2. a jeho predpoveďou účelu tejto cesty do Jeruzalema. Vychádzajúc v Jericha na ceste stretávajú slepca, ktorý sa v tom okamihu stáva obrazom učeníka, ktorý nedokáže vidieť za limity vlastného záujmu. Tak ako dvaja učeníci sú predstavení ako “Zebedejovi synovia”, teda synovia kohosi konkrétneho, tak isto tento slepec “Timeov syn” (v aramajčine Bartimaios, meno ktoré doplní Marek). Všetci majú svoj pôvod v Izraelskom národe.
http://www.vitadiocesanapinerolese.it/chiesa/sentieri-dello-spirPostava slepca tak predstavuje situáciu, v ktorej sa nachádzajú učeníci, a ktorú popisuje prorok Izaiáš: “aby hľadeli a hľadeli, ale nevideli”. Realita, ktorú nedokážu pravdivo pochopiť, je ich chápanie Ježišovho mesiášskeho poslania. Na zdôraznenie tejto situácie Evanjelista dopĺňa ďalšie charakteristiky takejto pozície: žobre s natiahnutou rukou - symbolom paralizovanej ruky (nedokáže ju pritiahnuť k sebe - sám nedokáže zmeniť svoj život), sedí (je imobilný, nedokáže vykročiť a nasledovať svoj cieľ) pri ceste.

Osoba slepca je veľmi silným obrazom v Písme. Nehovorí len o nejakom chudákovi, ktorému sa dostane milosti. Hovorí o skutočnosti, ktorá sa dotýka každého z nás, ktorí sme pozvaní nasledovať Krista. Tento stav slepca “sediaceho pri ceste”, vzhľadom na Ježišove podobenstvo o rozsievačovi, predstavuje človeka, ktorý počúva slovo, ale hneď prichádza satan a oberá ho o zasiate slovo. V tomto prípade to môže byť mylná ideologická predstava Ježišovej moci, ktorá vzbudzuje túžbu po svetskej moci. Naopak, Ježišova milosť otvára oči, aby učeník hľadel a obrátil sa - a aby mu bolo odpustené. Takýto učeník vykročí za živým Ježišom, tak ako slepec z evanjelia.
Nezostaňme “sedieť na okraji cesty”, ako slepec pred výzvami okolo kráčajúceho Krista. Nebuďme ako slepí komentátori diania okolo nás s natiahnutou “paralizovanou” rukou, ktorí odmietajú krásu nasledovania.

 

Mk 10,46b-52: Keď Ježiš so svojimi učeníkmi a s veľkým zástupom odchádzal z Jericha, pri ceste sedel slepý Bartimej, Timejov syn, a žobral. Keď počul, že je to Ježiš Nazaretský, začal kričať: „Ježišu, syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Mnohí ho okríkali, aby mlčal; ale on ešte väčšmi kričal: „Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Ježiš zastal a povedal: „Zavolajte ho!“ Zavolali slepca a vraveli mu: „Neboj sa! Vstaň, volá ťa!“ On odhodil plášť, vyskočil a šiel k Ježišovi. Ježiš mu povedal: „Čo chceš, aby som ti urobil?“ Slepec mu odpovedal: „Rabboni, aby som videl!“ A Ježiš mu povedal: „Choď, tvoja viera ťa uzdravila!“ A hneď videl a šiel za ním po ceste.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář