Jdi na obsah Jdi na menu

Moje miesto

20. 11. 2016

http://www.nuovasperanza.org/album-fotografico/la-croce-ricorda-Bude asi veľmi cudzie hovoriť o kráľovi alebo o kráľovstvách dnešnému človeku. Možno tak v poviedkach a rozprávkach je schopný prijať myšlienku o spravodlivom a dobrom kráľovi. Dnešný človek je unavený z toho, ako vládne malá skupinka tých mocných ľudí. A nemýľme sa, pre nás kresťanov dnešná slávnosť “Krista, Kráľa” nie je príležitosťou, aby sme znova vstúpili do minulých časov. Je centrom nie je ani oprášenie nostalgie za “starými dobrými časmi”. Túto nedeľu sme pozvaní postaviť sa s našou slabosťou a úprimnosťou pred Ukrižovaného Krista. Rozpoznať v jeho spôsobe konania a smrti nie ďalšieho kráľa, ale iného kráľa, ktorého treba prezentovať svetu.

Dnešný úryvok z evanjelia nás pozýva vystúpiť na scénu. Máme pred sebou “intronizáciu kráľa”, ktorý si nesadá na klasický trón vladára, ale ktorého vyzdvihujú na kríž. Mnohí stoja pod krížom a vyjadrujú svoj postoj k nemu. Rúhajúc sa, vysmievajúc sa, pohŕdajúc ním - slová posúdenia sú mnohokrát krutejšie ako samotné údery päsťou. Evanjelista Lukáš, však predstavuje jedného, ktorý dokáže rozpoznať vo visiacom Kristovi skutočného Kráľa. Kresťanská tradícia ho nazvala “dobrý” alebo “kajúci” lotor. Evanjelista mu nedáva žiadne meno (iba neskôr ho pomenujú menom Dismas). Jeho srdce, očistené bolesťou a ponížení, vie uchopiť utrpenie nevinného Krista. A práve ten prosí Krista: “Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva.” A Ježiš ho uisťuje: “Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.”

Často sa pýtam, prečo táto významná osobnosť a prvý svätec nemá meno - ako Zachej, Bartimej, Matúš… Možno nám Boh chce tým niečo povedať. Žeby nás chcel pozvať, aby sme nestáli len pod krížom - či už ako nemí pozorovatelia alebo posudzujúci -, ale aby sme vystúpili na scénu. Ako kajúci lotor rozpoznali ho, ako jediného kráľa. Žeby situácia "kajúceho lotra" je obrazom situácie každého z nás?

 

Lk 23,35b-43: Poprední muži sa posmievali Ježišovi a vraveli: „Iných zachraňoval, nech zachráni aj seba, ak je Boží Mesiáš, ten vyvolenec.“ Aj vojaci sa mu posmievali. Chodili k nemu, podávali mu ocot a hovorili: „Zachráň sa, ak si židovský kráľ!“ Nad ním bol nápis: „Toto je židovský kráľ.“ A jeden zo zločincov, čo viseli na kríži, sa mu rúhal: „Nie si ty Mesiáš?! Zachráň seba i nás!“ Ale druhý ho zahriakol: „Ani ty sa nebojíš Boha, hoci si odsúdený na to isté? Lenže my spravodlivo, lebo dostávame, čo sme si skutkami zaslúžili. Ale on neurobil nič zlé.“ Potom povedal: „Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva.“ On mu odpovedal: „Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 21. 11. 2016 12:46)

Súhlasím s Tebou - kajúci sa lotor - to je o nás všetkých - a dokonca možno o úplne všetkých - bez výnimky. Prečo by inak Ježiš povedal - "bez mňa nemôžete urobiť nič dobrého"? Inak by bol povedal dajme tomu: "Až na výnimky z Vás,..." - ale to nepovedal.

Re: Komentár

(Dominik, 29. 11. 2016 21:14)

:-)