Jdi na obsah Jdi na menu

Byť priateľmi kráľa

25. 11. 2018

laskakukristovi.jpegAko často si kladiem, pri pozeraní televíznych správ a dianí okolo seba, otázku: Ako je možné, že nedokážeme ustanoviť poriadok vo svete. Že ho nedokážeme prežívať ani v našich kresťanských rodinách a spoločenstvách. Napriek tomu, že sme pozvaní budovať Božie kráľovstvo v nás a okolo nás.

Dnešné evanjelium nás, spolu s Ježišom, privádza pred Piláta. Ten mu kladie otázku: “Si židovský kráľ?” Odpoveď na ňu vysvetľuje mnohé skutočnosti, ktoré vo svojom srdci si kladie každý Kristov učeník. Prečo, ak je Ježiš skutočne kráľ (celého vesmíru), nie je na svete pokoj a spravodlivosť? Ježisova odpoveď je: “Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta.”

Ak by bolo z tohto sveta, tento svet by bol ovládnutý jeho mocou a slávou. Ale Kristus nechce mať okolo seba “služobníkov”, ktorí “by sa bili” pre jeho záujmy, ako to chcú pozemskí vladári. Túži mať okolo priateľov, ktorí sú spoluúčaní na jeho láske. Spoločenstvo, v ktorom kráľovská dôstojnosť nepatrí len niekoľkým vyvoleným, ale je každodennou formou života. Rozpoznať v Kristovi večného kráľa znamená, veriť v to, čím sa ako kresťania stávame, keď kráčame za ním a počúvame jeho hlas.

 

Jn 18,33b-37: Pilát sa spýtal Ježiša: „Si židovský kráľ?“ Ježiš odpovedal: „Hovoríš to sám od seba, alebo ti to iní povedali o mne?“ Pilát odvetil: „Vari som ja Žid? Tvoj národ a veľkňazi mi ťa vydali. Čo si vykonal?“ Ježiš povedal: „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta. Keby moje kráľovstvo bolo z tohto sveta, moji služobníci by sa bili, aby som nebol vydaný Židom. Lenže moje kráľovstvo nie je stadiaľto.“ Pilát mu povedal: „Tak predsa si kráľ?“ Ježiš odpovedal: „Sám hovoríš, že som kráľ. Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 27. 11. 2018 10:04)

My, ľudia sme pozvaní Bohom k budovaniu Božieho Kráľovstva na zemi, ale zároveň sme od Boha dostali slobodu konať dobro i zlo, a diabol dostal od neho slobodu pokúšať nás.
Ako sa to vyvíja vidíme okolo seba - zlo víťazí a Božie kráľovstvo na Zemi môže existovať len v srdciach výnimočných jednotlivcov a vo výnimočných rodinách, alebo v malých kolektívoch malých pracovísk.