Jdi na obsah Jdi na menu

Horlivosť

8. 3. 2015

http://cdn-1.tuttopercasa.it/o/j/come-pulire-i-vetri-in-modo-ecoŠtúdium sociológie ma neustále učí vnímať spoločnosť ako niečo v pohybe, neustále premenlivé. Každý jednotlivec uprostred tejto spoločnosti nielen prispieva k tomuto pohybu či zmene, ale sám je ňou pretváraný alebo ovplyvnený. Preto sa človek musí z času na čas zastaviť, aby si urobil istú inventúru miesta, na ktorom sa nachádza. Pozrieť sa na smerovanie života, prehodnotiť svojej priority, hodnoty, pozície. Prečistiť si hlavu a nastúpiť znovu na cestu napredovania. to isté sa dotýka aj nášho vzťahu s Bohom, teda našej viery.

Dnešné evanjelium nám predkladá udalosť očistenia chrámu. Vychádzajúc z Kristovej myšlienky “duchovného chrámu” ide o odhalenie pravého úmyslu, ktoré pohýnajú človeka k tomu, aby hľadal Boha. Ježiš vie dobre, že motívy môžu byť rôzne. Často sa toto smerovanie k Bohu môže podobať na obchodovanie v Chráme. Nehovorím o pár obchodíkoch okolo nejakého sanktuária, kde si môže nejaký nadšenec kúpiť nejakú pamiatku z púte. Hovorím o obchodovaní s Bohom: teda kúpiť si Božiu milosť. Ponúknuť obetu v pôvodnom chápaní znamenalo potvrdiť Božiu zvrchovanosť v živote veriaceho človeka. Z tohto viditeľného znaku sa často stával kontrakt, korupcia - chcieť presvedčiť Boha, aby ma počúval. Ponúknuť mu obetu sa stáva obchodom s Bohom, aby som si ho naklonil na moju stranu.

V pozadí mojich vonkajších prejavov viery môže byť tento druh obchodovania s Bohom: navštevujeme omše, prijímame sviatosti, modlíme sa, namáhame sa svojimi predsavzatiami s nádejou, že ma Boh vypočuje. Možno aj my potrebujeme očistenie nášho poňatia viery, vzťahu s Bohom, chrámu duše.
Náš vzťah s Bohom nie je otázkou noriem a prikázaní, nie je otázkou moderných inovácii a rôznych spôsobov ala pentekostálne cirkvi, nových audiovizuálnych prvkov, ktoré prebudia nadšenie pre aktívnu spoluúčasť na spoločenstve, nie je ani otázkou zázrakov či znamení. Ako hovorí dnešné evanjelium ide o “horlivosť za tvoj (Boží) dom”. Ide o horlivosť lebo o “slepú či šialenú” lásku voči Bohu a tomu, čo je Božie. Ide o to, ako milujeme Boha, Božie veci, Božie prejavy v našom živote cez našu poslušnosť voči jeho vôli, cez obetu nášho živote pre evanjelium a človeka. Ide o lásku, ktorá sa stáva škandálom pre Židov, ktorí očakávajú Boha Zákonodarcu, Sudcu a Popravcu nespravodlivých. Ide o lásku, ktorá je pohoršením pre Pohanov, ktorí chcú Boha, čo ich nebude príliš otravovať konkrétnosťami. Pôstne obdobie časom na očistenie našej viery s horlivosťou, s akou nám to predstavil sám Kristus.

 

Jn 2,13-25: Blízko bola židovská Veľká noc a Ježiš vystúpil do Jeruzalema. V chráme našiel predavačov dobytka, oviec a holubov i peňazomencov, čo tam sedeli. Urobil si z povrázkov bič a všetkých vyhnal z chrámu, aj ovce a dobytok. Peňazomencom rozhádzal peniaze a poprevracal stoly a predavačom holubov povedal: „Odneste to odtiaľto! Nerobte z domu môjho Otca tržnicu!“ Jeho učeníci si spomenuli, že je napísané: „Strávi ma horlivosť za tvoj dom.“ Židia sa ho opýtali: „Aké znamenie nám ukážeš, že môžeš toto robiť?“ Ježiš im odpovedal: „Zborte tento chrám a za tri dni ho postavím.“ Židia povedali: „Štyridsaťšesť rokov stavali tento chrám a ty ho postavíš za tri dni?“ Ale on hovoril o chráme svojho tela. Keď potom vstal z mŕtvych, jeho učeníci si spomenuli, že toto hovoril, a uverili Písmu i slovu, ktoré povedal Ježiš. Keď bol cez veľkonočné sviatky v Jeruzaleme, mnohí uverili v jeho meno, lebo videli znamenia, ktoré robil. Ale Ježiš sa im nezdôveril; on poznal každého a nepotreboval, aby mu niekto vydával svedectvo o človekovi. Sám totiž vedel, čo je v človeku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nie kvantita ale kvalita

(Gábor, 8. 3. 2015 8:06)

Je veľkým pokušením robiť veľa pompezného, viditeľného, lebo svet skôr vníma iba tieto veci. Boh vie čo je v srdci človeka. Pôstne obdobie je čas robiť jarné upratovanie. Nie len v byte, ale i v sebe a medzi nami.

Re: Nie kvantita ale kvalita

(Dominik, 8. 3. 2015 8:53)

Naozaj je to pozvanie k upratovaniu. Dnes mám aj omšu pre deti a "hrajem sa" práve s robením poriadku. Niekedy vnímame to robenie poriadku ako zbavovanie sa špiny a nepotrebných vecí. Ale podstatnejšie je "dať veci na svoje miesto", tam kam patria. A to platí aj vo vzťahoch: voči ľuďom i voči Bohu.