Jdi na obsah Jdi na menu

Tajomstvo človeka

25. 12. 2016

capitalismo1.jpgSlávnosť narodenia Ježiša Krista nie je pre nás pietnou spomienkou narodenia jedného veľkého muža z dávnej minulosti. Ale je to dobrá zvesť, ktorá nám hovorí niečo podstatné o človeku a jeho človečenstve, a taktiež o Bohu a jeho vzťahu k ľudstvu. Súčasnosti sa slovo Boh stalo pre mnohých ľudí slovom cudzím, vzdialeným, podozrivým, vyvolávajúcim nepríjemné pocity. "Keby bol Boh, ako by som mohol zniesť, že ja nie som Boh” napísal kedysi Friedrich Nietzsche. Možno tým vyslovil najhlbšie vysvetlenie, čo pre mnohých ľudí znamená idea Boha. A prečo je tak nepríjemná a neprijateľná. Pozadí nie je tvrdenie, že “Boh neexistuje” ale skôr pocit, že “Boh nesmie existovať”. Ide o pokušenie byť bohom, ktoré sa nachádza v srdci každého človeka. Byť ten, ktorý rozhoduje podľa svojvoľnosti čo je dobro a čo zlo.

V tichu Vianočnej svätej noci, zrazu, počúvame úplne inú šokujúcu zvesť: O tom, že v Božom srdci je silná túžba stať sa človekom. Tá najpodstatnejšia veta celého Vianočného obdobia znie: “Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami”. To Slovo, ktoré “bolo u Boha a to Slovo bolo Boh”. Boh, ktorý bol pre nás vzdialený a nepochopiteľný, sa stáva zrozumiteľným. Posiela nám svoje Slovo. To Slovo plné života a sily, skrze ktoré všetko povstalo.

Jedine v duchu vianočnej a veľkonočnej viery môžeme rozpoznať, aká je to veľká a svätá vec byť človekom. Ako nám to pripomína jeden z Gréckych Otcov: "Obraz Boha v človeku sa po dedičnom hriechu zatemnil; až Ježiš Kristus umožnil tento obraz Boha v človeku znova objaviť”. Iba v mene tejto vianočnej viery môžeme povedať veľké “NIE” všetkým pokusom znižovať a znevažovať hodnotu človeka. Totiž, Boh, tým že sa stal človekom, nám chcel pripomenúť veľkosť a krásu človečenstva. Že ľudský život je posvätný. A že je to veľká vec byť človekom. Tak, človek bez Boha nie je úplný človek.

 

Jn 1,1-5.9-14: Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. Ono bolo na počiatku u Boha. Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo. V ňom bol život a život bol svetlom ľudí. A svetlo vo tmách svieti, a tmy ho neprijali. Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal. Prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali. Ale tým, ktorí ho prijali, dal moc stať sa Božími deťmi: tým, čo uverili v jeho meno, čo sa nenarodili ani z krvi, ani z vôle tela, ani z vôle muža, ale z Boha. A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář