Jdi na obsah Jdi na menu

V znamení Matky

1. 1. 2019

prskavka.jpgCelý svet slávi príchod Nového Roku 2019. Deň, kedy sa človek zvykne pýtať: Čo mi toto začínajúce obdobie prinesie? Budú to udalosti pozitívne alebo negatívne? Radostné alebo bolestné? Úspešné alebo nezdarné? A múdry človek vie prijať tieto výzvy, uvažovať nad nimi a naplánovať určité kroky k ich naplneniu. Pritom sa zachovať istého ducha slobody, ktorý mu pomôže zvládnuť i nepredvídateľné udalosti.

Dnešný úryvok začína s ponáhľaním sa pastierov, aby v Betleheme našli “Máriu a Jozefa i dieťa uložené v jasliach”. Následne im vyrozprávajú, aká informácia ich priviedla na toto stretnutie. Slová nádeje odovzdané anjeliom: “Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom.” Mária počujúc tieto slová: “zachováva ich (...) vo svojom srdci a premýšľala o nich”.

Mária sa stáva obrazom múdreho človeka, ktorý prijíma tajomstvo do svojho srdca a zachováva ho. Jej postoj nám môže pomôcť prijať spôsob, ako začať Nový Rok. Začať ho v “znamení Matky”, ktorá pamätá, uvažuje a pomalými krokmi napĺňa každodennosť. A tak buduje svoj život ako napĺňanie Božej vôle. Prajem Vám Rok 2019 prežitý v tomto duchu.

 

Lk 2,16-21: Pastieri sa poponáhľali do Betlehema a našli Máriu a Jozefa i dieťa uložené v jasliach. Keď ich videli, vyrozprávali, čo im bolo povedané o tomto dieťati. A všetci, ktorí to počúvali, divili sa nad tým, čo im pastieri rozprávali. Ale Mária zachovávala všetky tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich. Pastieri sa potom vrátili a oslavovali a chválili Boha za všetko, čo počuli a videli, ako im bolo povedané. Po ôsmich dňoch, keď ho bolo treba obrezať, dali mu meno Ježiš, ktorým ho anjel nazval skôr, ako sa počal v živote matky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář