Jdi na obsah Jdi na menu

Predchodca

11. 1. 2015

http://www.meraviglioso.abruzzo.it/images/z-monti-dei-frentani1.Vy, ktorí holdujete turistike, to veľmi dobre poznáte: Je veľmi dôležité, aby skupinu viedol ten, ktorý pozná cestu. A ostatní ho nasledujú. Mnohokrát som sa poučil tejto pravde a múdrosti. Aj spolky zakladajú tí, ktorí dávajú ideu či impulz. Tí, ktorí najlepšie poznajú problematiku. Aj vo výchove sa hovorí, že žiak nie je nad učiteľa.

V dnešnom evanjeliu sa Ján Krstiteľ predstavuje ako Predchodca. V gréčtine je to Prodroneos, teda ten, ktorý je na ceste vpredu a ostatní ho nasledujú. Ale tu je rozdiel medzi svetským a duchovným chápaním. V profánnom svete (ako sme si to predstavili) je predchodca najznalejším v problematike, ostatní len dopĺňajú, zdokonaľujú, prispôsobujú skutočnosti. Kdežto v duchovnom chápaní predchodca je “len” predzvesťou niekoho väčšieho. Ako pravý prorok, ktorý prináša zvesť o príchode.

Aj Cirkev, ktorá vedie a učí ľudí či vytvára spoločenstvá, si tak ako Ján dnes musí uvedomiť, že ona je len predzvesťou toho, ktorý prichádza po nej. My môžeme pomôcť urobiť len tie prvé kroky, ale Boh je ten, ktorý umožňuje kráčať. Sú veľavravné slová (médiami a liberálmi často jednostranne zneužívané) Svätého Otca Františka: “kto som ja, aby som súdil”. A ešte jasnejšie sú jeho výzvy (ku kňazom, laikom, politikom…) k životu podľa čností. Pretože to je život podľa Ducha a Božej milosti, ktorá prichádza a všetko pretvára. Cirkev sa stáva hlasom a predvojom jeho príchodu. To je život v spoločenstve pokrstených Duchom.

 

Mk 1,7-11: Ján hlásal: „Po mne prichádza mocnejší, ako som ja. Ja nie som hoden ani zohnúť sa a rozviazať mu remienok na obuvi. Ja som vás krstil vodou, ale on vás bude krstiť Duchom Svätým.“ V tých dňoch prišiel Ježiš z galilejského Nazareta a Ján ho pokrstil v Jordáne. Vtom, ako vystupoval z vody, videl otvorené nebo a Ducha, ktorý ako holubica zostupoval na neho. A z neba zaznel hlas: „Ty si môj milovaný Syn, v tebe mám zaľúbenie.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář