Jdi na obsah Jdi na menu

Mať naplnenie života

14. 2. 2020

http://www.premioceleste.it/_files/opere/2009_17050_15938.jpgV súčasnosti sa veľa hovorí o zdraví. Dokonca najlepší biznis je točiť sa okolo tohto fenoménu. Ľudia kupujú knihy o zdravom životnom štýle; navštevujú internetové stránky s touto tematikou; nemocnice, ambulancie, lekárne sú preplnené ľuďmi hľadajúcimi aký-taký pocit zdravia; farmaceutické firmy profitujú na túžbe človeka po bezbolestnom živote… Neustále prajeme tým druhým veľa zdravia a žeby aj nám “Božičko dal zdravíčka…” A Božíčko paradoxne hľadí na človeka inými očami.

Aj dnešné evanjelium nám prináša správu o Ježišovom uzdravovaní, ktoré je zakončené údivom pozorujúcich: “Dobre robí všetko: aj hluchým dáva sluch aj nemým reč.” Na druhej strane, kráčajúc Judskou a Izraelskou krajinou si je vedomý, že nie je pravdou, že človeku stačí zdravie. Nie je základným dobrom pre človeka, aj keď veľmi vzácnym. Svedčia o tom životy mnohých výnimočných ľudí, ktorí napriek svojím chorobám vytvorili krásne diela. Choroba je tajomstvo a miera našej ohraničenosti či biedy. Ale horšie ako choroba, je neprítomnosť zmyslu naplnenia života a prežívanie vnútornej radosti. Po každom uzdravení prichádza výzva k nejakej činnosti: nasledovať, ísť, ukázať sa, navariť, poslúžiť. Ježiš uzdravujúc prináša zmysel do života človeka. Preto hovorí o prítomnosti Božieho kráľovstva. Že prítomnosť Boha Otca v človeku prináša jeho naplnenie. A práve jeho účinné Slovo prináša víťazstvo nad zlom.

Bolesť a choroba prinášajú so sebou mnohé otázky a vnášajú mnohé pochybnosti. Vo svojom kňazskom živote som videl častejšie ľudí stratiť alebo zanechať vieru pri chorobe, ako posilnenie v jej prežívaní. Preto sila prítomnosti blízkeho človeka v ťažkých chorobách je veľmi dôležitá. Totiž ich pomoc nás môže priviesť ku Kristovi. Stojac pred ním sme postavení pred otázku: čo je tvojou chorobou, ktorú po mnoho rokov ukrývaš pred svetom a ktorá ti uberá radosť zo stretnutia s druhými? Zostávaš preto izolovaný ako chudák hluchonemý. Možno práve bratia vo viere ťa s radosťou privedú ku Kristovi s prosbou o uzdravenie, ktorú ty sám nevieš vysloviť. To, čo prijmeš od Krista nebude uzdravenie ale pravá realizácia spásy. Bude to prejav Božieho milosrdenstva.

 

Ďalšie zamyslenie k tomuto úryvku: Čas mlčať.

Mk 7,31-37: Ježiš opustil končiny Týru a cez Sidon prišiel ku Galilejskému moru do stredu dekapolského kraja. Tam priviedli k nemu hluchonemého a prosili ho, aby naňho vložil ruku. On ho vzal nabok od zástupu, vložil mu prsty do uší, poslinil si ich a dotkol sa mu jazyka. Potom pozdvihol oči k nebu, vzdychol a povedal mu: „Effeta,“ čo znamená: „Otvor sa!“ V tej chvíli sa mu otvorili uši a rozviazal spútaný jazyk a správne rozprával. A prikázal im, aby o tom nikomu nehovorili. Ale čím dôraznejšie im prikazoval, tým väčšmi to rozhlasovali a s tým väčším obdivom hovorili: „Dobre robí všetko: aj hluchým dáva sluch aj nemým reč.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář