Jdi na obsah Jdi na menu

Vstať zo stoličky

21. 9. 2015

https://sempremamma.files.wordpress.com/2013/09/eb0f2-disabilityZ Ríma som včera sledoval udalosť, ktorá svedčila o živej nádeji a životnej perspektíve mnohých. Iste, inako-zmýšľajúcich toto nadšenie muselo iritovať. Zvlášť tých, ktorí zabudli na to, čo znamená opravdivo sa tešiť zo Života. Nehovorím tu o radosti zo zábavy a z plytkého humoru. Je to o radosti zo seriózneho života naplneného konkrétnymi skutkami a každodennou zodpovednosťou. Bol to Bratislavský Pochod za život. Dnešný deň nám prináša človeka, ktorý v istom konkrétnom okamihu vedel sa zobudiť zo stavu bez vášne a vsadiť si na nadšenie.

Pred očami máme osobnosť mýtnika Matúša. Človek, ktorý je obrazom jednotlivca bez nádeje v spásu. Dokonca sa o ňu ani nesnaží, žiadna túžba po jej získaní. Množstvo kompromisov so Zlom, množstvo ústupkov pred mocnými tohto sveta ho privádzajú do stavu, kedy už nedúfa v nič. Zvykol si, že všetko sa dá získať skrze peniaze a moc, ktoré sa stávajú pre neho celým životom. I bázeň a rešpekt druhých je stále o tom udržaní si svojho miesta. Preto od Boha neočakáva nič. Ale Boh očakáva od neho.
Všetko sa mení, keď sa postaví pred neho Rabbi Ježiš so svojou pozornosťou voči hriešnikom. Jeho láska a rešpekt voči pravde premieňajú človeka, ktorý bol navyknutý na urážky a potupy tých, ktorí museli platiť nespravodlivú daň stanovenú Rímom. Premieňajú človeka, ktorý má strach jedine z opovrhnutia svojich kolegov a “priateľov” v stave. A v prítomnosti Ježiša prijíma neočakávaný súcit a prijatie, ktorý v ňom vyvolá nesmiernu radosť. A ako Abrahám riskuje všetko, zanecháva všetko a vie všetko vsadiť na novú spravodlivosť.

Toto je škola milosrdenstva, o ktorom nám v posledných týždňoch neustále hovorí Svätý Otec František. Učí nás, čo znamená prijať spaľujúce milosrdenstvo, ktoré nás zodvihne zo stoličky nášho stavu (na ktorej lipneme, a ktorá nás robí chromými), aby sme všetko to, v čo sme doteraz v živote verili, zanechali a vykročili za Kristom.

 

Mt 9,9-13: Ježiš videl na mýtnici sedieť človeka menom Matúša a povedal mu: „Poď za mnou!“ On vstal a išiel za ním. Keď potom Ježiš sedel v dome za stolom, prišli mnohí mýtnici a hriešnici a stolovali s ním a s jeho učeníkmi. Keď to videli farizeji, hovorili jeho učeníkom: „Prečo váš učiteľ jedáva s mýtnikmi a hriešnikmi?“ On to začul a povedal: „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Choďte a naučte sa, čo to znamená: ‚Milosrdenstvo chcem, a nie obetu.‘ Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář