Jdi na obsah Jdi na menu

Kto je rebríkom do neba?

15. 8. 2014

Pred istým časom som počul symbolické prirovnanie Panny Márie k rebríku. Prosím, nepohoršite sa. Rebrík nám slúži, aby sme dosiahli tam, kam by sme pre svoju malú výšku nedosiahli. Súčasne nám pomáha, aby sme zišli z miesta, odkiaľ by sme nedokázali zoskočiť.

http://www.intemirifugio.itBoh skrze Pannu Máriu zostupuje k človeku, pretože chce mu byť blízko. Ona je tou Archou, skrze ktorú Boh zostupuje z neba. Nechce byť vzdialeným Bohom, ktorému človek nerozumie. Pokúšal sa priblížiť cez patriarchov, prorokov, sudcov, ale prostredníctvom Panny Márie zostupuje on sám. Jej život a jej “Áno” môžeme vidieť, že u Boha je priestor pre človeka. Toto človeku prináša nádej, že aj naše telo bude vzkriesené. Že ak aj my povieme Bohu svoje Áno, má pre nás pripravené miesto v nebi.

Ale skrze ňu aj sám človek môže vystupovať k Bohu, ako po rebríku. Skrze kontempláciu jej životných udalostí a jej orodovanie človek vystupuje k Bohu. Teda nie len v Bohu je priestor pre človeka, ale aj v človeku je priestor pre Boha. Čo spôsobuje jej prítomnosť môžeme čítať v udalosti jej návštevy v dome Alžbety. Tá, ktorá nesie v sebe prítomnosť Boha, je prameňom potechy a úplnej radosti. Zachariášov dom zakúsil návštevu Boha v prítomnosti Panny Márie, ktorá nosila vo svojom lone Božieho Syna. Táto Božia prítomnosť dáva svetlo svetu v jeho problémoch. Skrze vieru otvárame dvere nášho srdca, aby Boh vstúpil. Iba tak sa náš život sa stane bohatým a veľkým.
Toto môže istiť každého pesimistu, ktorý lamentuje dennodenne nad tým, kam smeruje tento svet vojnami, chorobami, závisťou či nenávosťou. Predsa je tu človek, v ktorom je priestor pre Boha a jeho lásku. Ktorý hľadá a nachádza.

Svätý Otec Benedikt XVI. napísal na margo úlohy Panny Márie v našom živote, že “pri kontemplovaní jej osoby je nám daná potrebná milosť, ktorá nám dáva schopnosť nazrieť aj do hĺbky nášho vlastného života”.
Naša každodenná existencia so svojimi problémami a nádejami prijíma svetlo od Matky Božej. Jej životná cesta ukazuje človeku spôsob kráčania k cieľu, ktorý Boh pripravil každému z nás. Teda jej duchovná cesta a cieľ sa môžu stať aj našou vlastnou cestou a naším vlastným cieľom.

Teda slávnosť Nanebovzatia Panny Márie má pre kresťana veľký význam. Na jednej strane uisťuje veriaceho o otvorenej náručí samotného Boha, na druhej strane predstavuje, čo spôsobí prítomnosť Boha v srdci veriaceho človeka. Nech skúsenosť Panny Márie nás upevňuje v nádeji, že aj naše telá budú vzkriesené. A jej orodovanie nám pomáha, aby sme mali silu prijať pozvanie jej Syna Ježiša Krista, ktorý každému z nás pripravil v nebi miesto.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář