Jdi na obsah Jdi na menu

Srdce i myseľ

8. 9. 2015

http://www.oasideifiori.it/image/cache/data/Anniversario/Misto%2“Tanti auguri!”, si prajú Taliani, keď niekto oslavuje narodeniny či inú udalosť. Google prekladač mi to preložil “Všetko najlepšie!”. Doslovne by sme to mohli preložiť ako “Mnoho blahoželaní (či prianí)!” Na Slovensku sa snažíme dodať aj konkrétnejšie veci, ktoré sú omnoho osobnejšie. Preto sa mi dnes ťažko v Ríme hovorí: “Tanti auguri, Maria z Nazareta!” V deň, keď slávime jej narodeniny. Je to tak, akoby som prial niečo vlastnej mamine, ktorá by si asi najviac priala dobré a zodpovedné deti. Ale to je niečo, čo len my - jej deti - dokážeme naplniť svojimi láskou a zodpovednosťou naplnenými skutkami. Predsa len poviem: “Tanti auguri, Maria!”, pretože to budú slová ľudského afektu a radosti voči Nebeskej Matke a prvej medzi učeníkmi.

Táto mladá dievčina z malého mestečka Nazareta položí svojou slávou a veľkosťou mnohých Napoleonov z ľudských dejín. To, čo ju preslávilo bola jej zapálená viera, odvaha prijať nepoznané a jednoduchá otvorenosť pre Božiu vôľu. Jej život bol plný malých krokov, ktorými neustále vyjadrovala svoju oddanosť. Ak keď tieto udalosti zasiahli bolestne jej srdce či napĺňali jej myseľ otázkami, nad ktorými neustále uvažovala. Preto by sa mýlil ten, ktorý by hovoril o tvojej slepej poslušnosti alebo o pochabej nezodpovednosti. Srdce a myseľ sa v tebe spojili, aby si naplnila svoju úlohu.

Dnes oslavujeme veľkosť viery, v ktorej sa spája racionalita s emocionalitou. Hodnotenie a uvažovanie s nadšením a horlivosťou. Vo svojom povolaní stávať sa učeníkom Krista neustále zápasíme “nad pochabou horlivosťou” svojím kritickým rozumom a “nad strachom z nepoznaného” svojím hlasom srdca po veľkých veciach. Realizácia Božej vôle si v dejinách vždy vyžadovala odvážnych ľudí v rozhodnutiach a racionálnych v realizácii. Nebojme sa, máme vo svojom živote mnoho možnosti k naplneniu svojho života v každodenných maličkostiach.

 

Ďalšie zamyslenie k dnešnému dňu: Protipóly života.

Mt 1,18-23: S narodením Ježiša Krista to bolo takto: Jeho matka Mária bola zasnúbená s Jozefom. Ale skôr, ako by boli začali spolu bývať, ukázalo sa, že počala z Ducha Svätého. Jozef, jej manžel, bol človek spravodlivý a nechcel ju vystaviť potupe, preto ju zamýšľal potajomky prepustiť. Ako o tom uvažoval, zjavil sa mu vo sne Pánov anjel a povedal: „Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu, svoju manželku, lebo to, čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého. Porodí syna a dáš mu meno Ježiš; lebo on vyslobodí svoj ľud z hriechov.“ To všetko sa stalo, aby sa splnilo, čo Pán povedal ústami proroka: „Hľa, panna počne a porodí syna a dajú mu meno Emanuel,“ čo v preklade znamená: Boh s nami.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář