Jdi na obsah Jdi na menu

Srdce matky

13. 6. 2015

http://www.radiolombardia.it/rl/files/news/cuore_abbracciato.jpgKedysi dávno - ešte za bohosloveckých čias - som bol na jednej prednáške o rodičovstve. Medzi inými tam zaznela otázka: “Aká je úloha matky v živote syna?” Totiž okrem starostlivosti a výchovy, úloha matky vo vzťahu k dcére je viacmenej jednoznačná. Odovzdať túžbu “stať sa matkou”. Zaujala ma odpoveď, ktorá zaznela na položené otázku: “Objať srdce syna!”

Včerajšou slávnosťou sme mohli nakuknúť do srdca Boha - kde sa nachádza láska bez limitov. Láska, ktorá sa prejavila seba darovaním Boha, ktoré bolo chcené a plánované. Týmto Kristus odhaľuje pravú tvár Boha. Dnes môžeme vstúpiť do ďalšieho z tajomstiev. Je ním tajomstvo, ktoré je ukryté v srdci Márie, ktorá z milosti Boha porodila svetu Spasiteľa. Aké je srdce Matky, ktoré objalo srdce Božieho syna? Bez tohto jej prijatia by Boh musel hľadať iné cesty spásy. Tak, ako srdce Syna bolo otvorené ľudským železom, tak srdce matky bolo otvorené mečom bolesti. Čo tam môžeme nájsť?

Stretli ste niekedy výnimočného človeka, ktorý vás zaujal svojou ľudskosťou, úprimnosťou, veľkodušnosťou? V pozadí tohto človeka iste nájdete rodinu - silnú a duchom bohatú. Nájdete tam matku, ktorá objala srdce tohto človeka. Nájdete tam otca, ktorý bol prítomný v jeho živote. Nájdete tam ľudí, ktorí vedia, čo je to utrpenie ale aj sila vernosti. Osoby, ktoré celú svoju históriu nosia vo svojom srdci a uvažujú o nej. To je Mária za plecami Božieho Syna. Ona “zachovávala všetky slová vo svojom srdci” - históriu Božej lásky voči človeku. Toto môžeme nájsť v jej srdci. Táto jej skúsenosť ju viedla na svadbe v Káne Galilejskej povedať: “Urobte všetko, čo vám povie!”

 

Lk 2,41-52: Ježišovi rodičia chodievali každý rok do Jeruzalema na veľkonočné sviatky. Keď mal dvanásť rokov, tiež išli, ako bývalo na sviatky zvykom. A keď sa dni slávností skončili a oni sa vracali domov, zostal chlapec Ježiš v Jeruzaleme, čo jeho rodičia nezbadali. Nazdávali sa, že je v sprievode. Prešli deň cesty a hľadali ho medzi príbuznými a známymi. No nenašli. Vrátili sa teda do Jeruzalema a tam ho hľadali. Po troch dňoch ho našli v chráme. Sedel medzi učiteľmi, počúval ich a kládol im otázky. Všetci, čo ho počuli, žasli nad jeho rozumnosťou a odpoveďami. Keď ho zazreli, stŕpli od údivu a Matka mu povedala: „Syn môj, čo si nám to urobil? Pozri, tvoj otec i ja sme ťa s bolesťou hľadali!“ On im odpovedal: „Prečo ste ma hľadali? Nevedeli ste, že mám byť tam, kde ide o môjho Otca?“ Ale oni nepochopili slovo, ktoré im hovoril. Potom sa s nimi vrátil do Nazareta a bol im poslušný. A jeho matka zachovávala všetky slová vo svojom srdci. A Ježiš sa vzmáhal v múdrosti, veku a v obľube u Boha i u ľudí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

MATKA BOZIA

(Mili, 25. 4. 2016 17:04)

Hla sluzobnica, povedala, ked anjel oslovi Mariu. Vzdy stan sa iba vola tvoja, tak vravela, i vtedy, ked sprevadzala syna na Kalvariu. Pod krizom, ked v boli, v smutku stala, myslela na hlas anjela. I vtedy ked mrtve tello Krista do ruk brala, iste ju laska s Bohom spajala.