Jdi na obsah Jdi na menu

Riskovať v láske

24. 2. 2019

laska.jpgAko často sme pozvaní uvedomiť si hodnotu druhého človeka. Že nie je akýmsi číslom, objektom, ale človekom s dôstojnosťou, emóciami, poznaním, túžbami, schopnosťami. Toto všetko máme pred sebou keď stojíme zoči-voči i tomu poslednému bezdomovcovi, imigrantovi, nepriateľovi. Uvedomiť si toto je cesta k vytvoreniu komunikácie a vzťahu.

Minulú nedeľu sme sa zamýšľali nad Ježišovým programovým (istým spôsobom i prorockým) manifestom: Blahoslavenstvami. Ježiš následne pokračuje vo veľmi citlivej, avšak o to dôležitej téme, na ceste realizácie povolania byť učeníkom. Vyzýva svojich učeníkov: “Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia, žehnajte tým, čo vás preklínajú...”

Rozmýšľal som nad tým, čo je v pozadí tejto jeho výzvy. Zostáva mi jediná vec: čnosť nádeje. Ide o pohľad nádeje zoči-voči blížnemu. Nelámať palicu nad druhým i v tých situáciách, kedy sa zdá, že druhý nie je schopný prejaviť rešpekt, úctu, dobro. Ťažkosť takéhoto spôsobu života nespočíva ani tak v “neschopnosti” ako skôr v riskovaní, že budeme odmietnutí či dokonca zranení. A to zraňuje našu pýchu.

 

Lk 6,27-38: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Vám, ktorí ma počúvate, hovorím: Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia, žehnajte tým, čo vás preklínajú, a modlite sa za tých, čo vás potupujú! Tomu, kto ťa udrie po líci, nadstav aj druhé. A tomu, kto ti berie plášť, neodopri ani šaty. Každému, kto ťa prosí, daj a ak ti niekto niečo vezme, nežiadaj to naspäť. Ako chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im! Ak milujete tých, ktorí vás milujú, akúže máte zásluhu? Veď aj hriešnici milujú tých, čo ich milujú. Ak robíte dobre tým, čo vám dobre robia, akúže máte zásluhu? Veď to isté robia aj hriešnici. A ak požičiavate tým, od ktorých to dúfate dostať naspäť, akúže máte zásluhu? Veď aj hriešnici požičiavajú hriešnikom, aby dostali naspäť to isté. Ale milujte svojich nepriateľov, dobre robte, požičiavajte a nič za to nečakajte! Tak bude vaša odmena veľká a budete synmi Najvyššieho, lebo on je dobrý aj k nevďačným a zlým. Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec! Nesúďte a nebudete súdení! Neodsudzujte a nebudete odsúdení! Odpúšťajte a odpustí sa vám! Dávajte a dajú vám: mieru dobrú, natlačenú, natrasenú, vrchovatú vám dajú do lona. Lebo akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 25. 2. 2019 10:11)

Boli časy, keď som nenávidel zlodejov - osobitne tých v bielych golieroch, ktorí za peniaze a moc boli ochotní predať aj vlastnú matku aj vlasť.
Pomaly sa mi darí nenávisť meniť na ľútosť nad nimi, na ľútosť nad ich
matkami aj ich vlasťou.
Nezabúdajme, že súdení budeme všetci a za svoje hriechy.