Jdi na obsah Jdi na menu

Žiť pre ...

15. 9. 2015

http://www.qcodemag.it/wp-content/uploads/2015/02/Eluana3.jpgVčerajší deň bol 203. výročie vstupu Napoleona Bonaparteho do Moskvy. Ale víťazstvo jeho Grande Armée sa v tom okamihu stáva nesmiernou porážkou pod smrteľnými údermi zimy. Bonaparte nachádza mesto vyľudnené a prázdne. Zostáva bez akéhokoľvek zabezpečenia stravy a vody. 400 tisíc vojakov zomiera a s nimi začína úpadok slávy veľkého-malého Napoleóna.
Zaujímavá symbolika dňa, ktorý sme včera slávili. Každý kresťan vo svojom živote stojí akoby na Kalvárii. Pre niekoho je prítomnosť pod krížom koniec, pre iného počiatok. Záleží, akú výzvu prijmeme do svojho života.

Mária stojí pod krížom, nehýbe sa, neuteká. Nekričí svoje vyhrážky voči ľuďom, ktorí spôsobujú bolesť jej synovi; ani voči Bohu, ktorý dopustí toto celé utrpenie. Bolesť je iste nesmierna, ale matka tam stojí. V tomto momente ona a malá skupinka okolo nej predstavujú spoločenstvo Cirkvi. Pretože tí, ktorí mali predstavovať základ tohto spoločenstva, zutekali. Zostávanie tejto malej skupinky pod krížom sa stáva ikonou nádeje pre budúcu Cirkev.
Ján svojím opisom chce nasmerovať pohľad uvažujúceho na prichádzajúcu Slávu: človek pod krížom stojí pred “Svetlom sveta” a stáva sa “svetlom sveta”. Na kalvárii sú opísané nasledujúce momenty: intronizácia (preberanie vlády, v. 16-22), dar šiat a plášťa (symbol vznešenosti, v. 23-24), matky (odovzdanie života, v. 25-27), Ducha (moci, v. 28-30), krvi a vody (zodpovednosti, v. 31-37). Hovoríme o ikonách, o ktorých je čitateľ pozvaný uvažovať a kontemplovať. Pripomeňme si, že ikona nie je obyčajný symbol (obraz na opis skutočnosti), ide o samotnú realitu, ktorá zjavuje vlastný význam. Učeník uvažujúci nad týmito udalosťami nie je nemý poslucháč, ale aktívne vstúpi do diania.

Teda, včera sme si pripomenuli odkiaľ pochádza spása, dnes, ako sa máme postaviť zoči-voči tomu miestu alebo skôr k udalosti. Mária a Ján stoja pod krížom a načúvajú Kristovi. Ako oni, tak aj každý učeník na tomto mieste dostáva úlohu. Prichádza tam odovzdanie osoby-osôb, pre ktorú si pozvaný žiť a obetovať svoj život. Ide o úlohu milovať. Možno je tu tá pravá chvíľa zastaviť sa a započúvať sa do Kristovho hlasu, ktorý nám odovzdáva osobu, ktorú sme pozvaní prijať a milovať. Nepotrebujeme odchádzať do sveta, aby sme našli tú osobu-osoby, ona-ony sú už pri nás. Toto je posolstvo dnešného dňa pre mňa a možno aj pre vás.

 

Zamyslenie z roku 2014: Sedembolestná.

Jn 19,25-27: Pri Ježišovom kríži stála jeho matka, sestra jeho matky, Mária Kleopasova, a Mária Magdaléna. Keď Ježiš uzrel matku a pri nej učeníka, ktorého miloval, povedal matke: „Žena, hľa, tvoj syn!“ Potom povedal učeníkovi: „Hľa, tvoja matka!“ A od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář