Jdi na obsah Jdi na menu

Starostlivosť o človeka

13. 5. 2018

http://vitale6.simply-webspace.it/wp-content/uploads/2014/11/fraVo svojej kňazskej službe sa každý deň stretávam s otázkou: Prečo Boh nekoná? Odpoveď na túto otázku má dva rozmery. Na jednej strane Boh koná, ale my jeho činnosť nevnímame, pretože sa koncentrujeme na našu predstavu o tom, ako by mal konať. A jeho predstavy o dobre sú odlišné. Na druhej strane očakávame jeho pomoc tam, kde by stačilo si vyhrnúť rukávy, rozhodnúť sa a konať z našej strany.

Úryvok z dnešnáho evanjelia pripomína Ježišovu starostlivosť voči tej malej skupinke nadšencov, ktorí prijali jeho pozvanie nasledovať ho. Uvedomuje si, že jeho vzdialenosť nebude ľahká, preto prosí Otca: "Neprosím, aby si ich vzal zo sveta, ale aby si ich ochránil pred Zlým.” Aby ich Otec obdaroval nevšedným darom: "Posväť ich pravdou; tvoje slovo je pravda.”

Zachovať niekoho v pravde a v láske znamená, vytvoriť pre neho priestor v posvätnom priestore vlastného srdca. Znamená uchovať pre neho časť vlastnej energie, času, i kreatívnej fantázie. Znamená starostlivosť a ochranu pred všetkým, čo by mu mohlo ublížiť. Zároveň, meno takéhoto človeka - veriaceho kresťana je zapísané hlboko v Božom srdci. Toto je Božia starostlivosť o nás. Stojíme o ňu?

 

Jn 17,11b-19: Ježiš pozdvihol oči k nebu a modlil sa: „Svätý Otče, zachovaj ich vo svojom mene, ktoré si ty dal mne, aby boli jedno ako my. Kým som bol s nimi, ja som ich zachovával v tvojom mene, ktoré si mi dal. Ochránil som ich a nikto z nich sa nestratil, iba syn zatratenia, aby sa splnilo Písmo. Ale teraz idem k tebe a toto hovorím na svete, aby mali v sebe moju radosť – a úplnú. Dal som im tvoje slovo a svet ich znenávidel, lebo nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta. Neprosím, aby si ich vzal zo sveta, ale aby si ich ochránil pred Zlým. Nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta. Posväť ich pravdou; tvoje slovo je pravda. Ako si ty mňa poslal na svet, aj ja som ich poslal do sveta a pre nich sa ja sám posväcujem, aby boli aj oni posvätení v pravde.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 13. 5. 2018 12:29)

Toto je podstata tohto sveta, nášho trápenia i víťazstiev zla - ako následkov egoizmu, individualizmu, ako prejav múdrosti??? - čo Ťa nepáli - nehas!!!!???? Ale ak to bude už páliť aj nás -už bude neskoro - a kto sa ozve? No nič to, obviníme Boha.