Jdi na obsah Jdi na menu

Rodičovský krok

30. 12. 2018

rodina.jpgNeviem, ako to prežívajú vnútorne dnešní rodičia, ale isto nie je to ľahké. Prijať moment, keď sa z dieťaťa stane dospelý syn, dospelá dcéra. Už to nie je naše dievčatko, náš chlapček. Keď začne hľadať svoju vlastnú cestu. V tom momente je potrebné prestrihnúť naplno tú pomyselnú pupočnú šnúru.

Lukášovo evanjelium nám prináša správu o tom, ako sa dvanásť ročný Ježiš nespráva podľa predstáv Márie a Jozefa. Preto aj tá výčitka: “Syn môj, čo si nám to urobil?” Neočakávane začína vedome napĺňať poslanie, ktoré dostáva od Otca: “Nevedeli ste, že mám byť tam, kde ide o môjho Otca?”

Rodina sa stáva miestom, kde rodičia musia nastúpiť na namáhavú cestu spoznávania poslania ich detí! Často sa nachádzajúc v podobnej situácii ako Mária a Jozef: “oni nepochopili slovo, ktoré im hovoril.” Oni, dvaja, aj keď prežívajú strach a úzkosť, predsa dôverujú Bohu. Žijúc lásku, ktorá nie je posadnutá vlastnením syna. Aj preto je možné, že “Ježiš sa vzmáhal v múdrosti, veku a v obľube u Boha i u ľudí”.

 

Lk 2,41-52: Ježišovi rodičia chodievali každý rok do Jeruzalema na veľkonočné sviatky. Keď mal dvanásť rokov, tiež išli, ako bývalo na sviatky zvykom. A keď sa dni slávností skončili a oni sa vracali domov, zostal chlapec Ježiš v Jeruzaleme, čo jeho rodičia nezbadali. Nazdávali sa, že je v sprievode. Prešli deň cesty a hľadali ho medzi príbuznými a známymi. No nenašli. Vrátili sa teda do Jeruzalema a tam ho hľadali. Po troch dňoch ho našli v chráme. Sedel medzi učiteľmi, počúval ich a kládol im otázky. Všetci, čo ho počuli, žasli nad jeho rozumnosťou a odpoveďami. Keď ho zazreli, stŕpli od údivu a Matka mu povedala: „Syn môj, čo si nám to urobil? Pozri, tvoj otec i ja sme ťa s bolesťou hľadali!“ On im odpovedal: „Prečo ste ma hľadali? Nevedeli ste, že mám byť tam, kde ide o môjho Otca?“ Ale oni nepochopili slovo, ktoré im hovoril. Potom sa s nimi vrátil do Nazareta a bol im poslušný. A jeho matka zachovávala všetky slová vo svojom srdci. A Ježiš sa vzmáhal v múdrosti, veku a v obľube u Boha i u ľudí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář