Jdi na obsah Jdi na menu

Boží pohľad

1. 11. 2016

img_0090.jpgK definovaniu dnešnej spoločnosti mnohí si poslúžia obrazom tekutiny, ktorý ponúkol známy poľký sociológ Zygmund Bauman. Súčasný sociálny kontext definoval ako “tekutý, likvidný”, pretože je plný protirečenia a bez presných etických či morálnych zásad. V takomto prostredí je ťaždé ponúknuť základné piliere kresťanskej skúsenosti. V ňom sa kresťanská morálka a askéza vnímajú ako represálie ľudskej slobody. A samotný Boh je vnímaný ako masochista, ktorý núti človeka odmietnuť vlastné túžby. Je to prostredie, v ktorom chýba dimenzia večnosti. Paradoxne, práve v ňom sa človek neustále zamotáva - jeho život sa stava podobným stuhe plnej uzlov. V istom okamihu už človek nie je schopný znovu rozuzliť všetky tie zauzlené situácie. Často si kladiem otázku, ako dnes hovoriť o svätosti alebo o spáse?

Môžme to urobiť Ježišovým spôsobom a jeho slovami z dnešného evanjelia. V prvom storočí veľa ľudí bolo naklonených k myšlienke, že je potrebné reagovať silou proti rímskemu utláčaniu. Očakávali poslednú vojnu proti pohanom, ktorá prinúti aj Božie ruky konať. Ježiš hľadí na tento ľud a ponúka riešenie Božieho kráľovstva. Začína pohľadom na zástupy, na celé ľudstvo. A následne ponúka novú nádej večnosti skrze blahoslavenstvá.

Tu môžeme pochopiť, že svätosť je viditeľným znamením pohľadu Božieho milosrdenstva, ktorý človeka objíma a premieňa. Otázkou je: či táto spása nie je vzdialená dnešnému človeku? Odpoveď nájdeme v živote svätých. Oni nás ujisťujú, že nie. Sú to osoby ako my, so životom každodennosti, s podobnými starosťami i radosťami, námahou i nádejou. Avšak, keď spoznali na sebe tento Boží pohľad, nechali ho plne pôsobiť vo svojom živote. Nezanechávajú každodennosť, ale uvedomujúc si neustály Boží pohľad, premieňajú ju. Preto neutekajme od každodennosti, vnesme do nej štipku radosti, ktorá je ovocím Božieho pohľadu spočívajúcej na nás.

 

Mt 5,1-12a: Keď Ježiš videl veľké zástupy, vystúpil na vrch. A keď sa posadil, pristúpili k nemu jeho učeníci. Otvoril ústa a učil ich: „Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo. Blahoslavení plačúci, lebo oni budú potešení. Blahoslavení tichí, lebo oni budú dedičmi zeme. Blahoslavení lační a smädní po spravodlivosti, lebo oni budú nasýtení. Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo. Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha. Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi. Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť, lebo ich je nebeské kráľovstvo. Blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa potupovať a prenasledovať a všetko zlé na vás nepravdivo hovoriť; radujte sa a jasajte, lebo máte hojnú odmenu v nebi.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 7. 11. 2016 9:44)

Posledná vojna proti pohanom nebude. Z toho vyplýva ich definitívne a nevyhnutné ovládnutie sveta a teda aj jeho koniec - možno presnejšie tohto ľudstva.