Jdi na obsah Jdi na menu

Zákon

27. 3. 2019

zakon1.jpgNeviem, či ste niekedy čítali Ústavu Slovenskej Republiky. Mne sa to prvýkrát podarilo minulého roka. Ide o zbierku ideálov, ktoré si slovenská spoločnosť stanovila ako spôsob každodenného života. Zoberme si článok 19, ods. 1: “Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena.” Ako je potom možné, že niekto je nazývaný “krava”, iný “chobot”, ďalší “debil”? A to do ďalších expresívnych pomenovaní nejdem.

Dnešné evanjelium nám prináša Ježišov postoj k Zákonu a Prorokom: “Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon alebo Prorokov; neprišiel som ich zrušiť, ale naplniť.” Strede jeho celého účinkovania je naplnenie Otcovej vôle. Otcova vôľa sa realizuje skrze jeho konanie, zároveň dáva zmyslel jeho konaniu. Aký by mala zmysel jeho umučenie a smrť na kríži, ak by nebola naplnením Otcovej vôle, ktorá nechce smrť hriešnika, ale aby "sa odvrátil od svojich ciest a žil”.

Ako Boží zákon, jeho Slovo, sa napĺňa v našom živote? Ako sa stáva živou skutočnosťou a dá zmysel tomu, čo robíme? Tak, že to Slovo je nami poznávané, milované a realizované. Uvedomujúc si pritom, že skrze neho vstupujeme do vzťahu s jeho Autorom. Podobne, ako je to z ideálmi, ktoré sme si ako spoločnosť definovali a prijali do Ústavy. Pri zachovávaní Ústavy sa stávame dobrými občanmi slovenskej spoločnosti, pri zachovávaní Božieho zákona “veľkými v nebeskom kráľovstve".

 

Mt 5,17-19: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon alebo Prorokov; neprišiel som ich zrušiť, ale naplniť. Veru, hovorím vám: Kým sa nepominie nebo a zem, nepominie sa ani jediné písmeno, ani jediná čiarka zo Zákona, kým sa všetko nesplní. Kto by teda zrušil jediné z týchto prikázaní, čo aj najmenšie, a tak by učil ľudí, bude v nebeskom kráľovstve najmenší. Ale kto ich zachová a tak bude aj učiť, ten bude v nebeskom kráľovstve veľký.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář