Jdi na obsah Jdi na menu

Logika

25. 3. 2015

http://www.nonsolovarese.info/repository/normal/0-3481471-timthuŽivot človeka neustále prekvapuje - pozitívne i negatívne. Prináša udalosti, ktoré človek neočakáva, neplánuje, nevyhľadáva. Často tieto situácie potom najviac ovplyvnili nasledujúci život. Každž z nás by mohol pomenovať niekoľko takých príbehov: stretnutie nejakého človekom, narodenie i úmrtie blízkeho, choroba či uzdravenie. Oni nás zobúdzajú k životu, aby sme nezaspali na vavrínoch.

Pre Izrael bol takýmto momentom rozhodnutie Boha vstúpiť do jeho dejín. Rozhodnutie stať sa človekom. Ale to znamená prijať jeho spôsob komunikácie, slzy i úsmev, pot i radosť z pohybu, jasot i plač. Ale k tomuto potreboval telo, a aby ho nadobudol, potreboval ženu. Avšak Boh nechce ženu imperátora, nechce ani nositeľku Nobelovej ceny, nechce ani slávnu političku či dynamickú manažérku. Chce drobnú Miryam, pokornú dievčinu, ktorá má jednu úchvatnú vlastnosť: počuje Boží hlas, ktorý k nej hovorí prostredníctvom anjela. Boh v tejto udalosti predstavuje svoju vlastnú logiku.

Skúsme si dať otázku: Dokáže dnešný človeka - ja, ty, všetci modliaci - pochopiť túto Božiu logiku? Veď my hľadáme “zviditeľnenie seba samého” (Boh sa ukrýva v Egypte a následne v dedine Nazarete); my chceme “efektívnosť” (Boh sa rodí v chudobnej rodine, efektívne by bolo narodiť sa v kráľovskej rodine - ľahko by sa dalo realizovať pravidlo Cuius regio eius religio); my hľadáme “produktivitu” (Bohu stačí pár nadšencov, ináč by si nevybral malý bezvýznamný národ na okraji Rímskeho impéria).
Božia logika je iná - Boh si ani dnes nevyberá Predsedu vlády Slovenskej republiky ani Predsedu Európskej rady, ale vyberá si Teba - jednoduchá žena, matka, dievča, muž, otec, chlapec z dediny či nejakej mestskej štvrti, aby si prijal jeho posolstvo lásky a prítomnosti. A aby si to posolstvo sprostredkoval ďalším. Toto je Božia logika.

 

Lk 1,26-38: Boh poslal anjela Gabriela do galilejského mesta, ktoré sa volá Nazaret, k panne zasnúbenej mužovi z rodu Dávidovho, menom Jozefovi. A meno panny bolo Mária. Anjel prišiel k nej a povedal: „Zdravas‘, milosti plná, Pán s tebou.“ Ona sa nad jeho slovami zarazila a rozmýšľala, čo znamená takýto pozdrav. Anjel jej povedal: „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš. On bude veľký a bude sa volať Synom Najvyššieho. Pán, Boh, mu dá trón jeho otca Dávida, naveky bude kraľovať nad Jakubovým rodom a jeho kráľovstvu nebude konca.“ Mária povedala anjelovi: „Ako sa to stane, veď ja muža nepoznám?“ Anjel jej odpovedal: „Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni. A preto aj dieťa bude sa volať svätým, bude to Boží Syn. Aj Alžbeta, tvoja príbuzná, počala syna v starobe. Už je v šiestom mesiaci. A hovorili o nej, že je neplodná! Lebo Bohu nič nie je nemožné.“ Mária povedala: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ Anjel potom od nej odišiel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 25. 3. 2015 7:36)

Tento text sa mi páči - je ta naozaj tak, Boh si vyberá nehodné nástroje aby sa oslávil.
Napríklad mení ateistov na kresťanov, aby dokazovali, že "On je ten, kto je."